El-prisen holdes i ro trods fiber-investeringer for mia.

Elselskabernes milliardinvesteringer i fiberbredbånd medfører ikke højere elpriser, forsikrer Energitilsynet.

Artikel top billede

Bare rolig, vi holder øje med dem, og alt foregår efter reglerne.

Sådan lyder meldingen fra Energitilsynet, hvis opgave er at føre tilsyn med landets elselskaber og dermed også med, at elpriserne ikke stiger af ulovlige årsager – for eksempel milliardinvesteringer i fiberbredbånd.

Kontorchef i Energitilsynets sekretariat, Jan Hansen, forklarer, at der indtil videre ikke er noget, der tyder på, at elselskaberne skulle være ude på et skråplan, hvor milliardinvesteringerne i fiber resulterer i højere elpriser.

"Det er vores helt klare indtryk, at det foregår lige efter reglerne. Vi har ikke en finger at sætte på dem," lyder kommentaren fra Jan Hansen, efter at Computerworld forleden beskrev, at elselskabernes bredbåndsselskaber tabte 147 millioner kroner tilsammen i 2006.

Har ret til at investere

Millionunderskuddene og elselskabernes udmelding om, at der skal investeres 10 milliarder i fiberbredbånd over 10 år, har fået Dansk Folkepartis teleordfører, Jørn Dohrmann, til at frygte, at det bliver forbrugerne, der kommer til at betale regningen i form af højere elpriser.

Jan Hansen og Energitilsynet forsikrer dog, at det ikke kommer til at ske.

I 2004 blev elselskabernes kapitalopsparinger frigivet, så de selv kunne administrere og investere de omkring 68 milliarder kroner, der lå i selskaberne.

"De penge er selskabernes egne. Det vil sige, at selskaberne selv kan bruge pengene til det, som de og deres kompetente organer føler er rigtigt. Det er ikke noget, nogen kan blande sig i uden at lave om på loven," siger Jan Hansen.

Men hvis pengene er brugt på et tidspunkt, og det viser sig, at fiber-forretningernme ikke kan løbe rundt. Vil underskuddene så ikke få betydning for elpriserne?

"Det skal jeg garantere ikke kommer til at ske, og jeg vil gøre det job så godt, som jeg kan. Man kommer ikke til at betale en regning over elprisen," siger Jan Hansen.

Tvivl om der er lige vilkår

I efteråret 2006 mødtes de to evige bredbånds-stridshaner, TDC og Dansk Energi, der er repræsentant for 40 danske elselskaber, for at få skabt klare linier mellem parterne.

Dengang krævede daværende direktør for TDC Totalløsninger, Kim Frimer, blandt andet, at Dansk Energi skulle sikre større åbenhed om de interne afregninger og pengestrømme mellem elselskaberne og bredbåndsselskaberne.

"Vi er ikke overbeviste om, at Energitilsynet holder ligeså meget opsyn med elselskaberne, som IT- og Telestyrelsen holder med os," forklarede Kim Frimer.

Skrider ind hvis nødvendigt

Tilsynet hverken kan eller skal føre tilsyn med bredbåndsselskaberne, for det er elselskabernes ret at have et bredbåndselskab – også selvom det måtte give underskud, forklarer kontorchef Jan Hansen i dag til Computerworld.

Til gengæld skal tilsynet altså sikre, at elpriserne ikke stiger som følge af de massive fiberinvesteringer, og at der ikke finder en såkaldt krydssubsidiering sted mellem elselskabet og fiberforretningen.

"Hvis vores undersøgelser havde vist, at der var noget at komme efter, så havde vi gjort det," siger Jan Hansen og tilføjer, at Energitilsynet i fremtiden vil indgå en løbende dialog med elselskaberne om deres forretninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S