Nu bliver det nemmere at skifte bredbånds-udbyder

En ny brancheaftale skal gøre det lettere for forbrugerne at shoppe rundt mellem de forskellige bredbåndsselskaber.

Den kritiske forbruger får nu en hjælpende hånd af brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien.

Med den nye aftale kan man overlade et bredbåndsskifte til den nye leverandør, så man selv slipper for bøvlet med opsigelsen hos den gamle.

Meningen er, at man dermed også undgår at være uden netforbindelse på noget tidspunkt eller at betale dobbelt abonnement.

"Det er for at sikre, at du ikke får opsagt hos det ene, og at det så tager lang tid, før det andet selskab går i gang. Det er vores hensigt, at skiftet skal ske smertefrit," siger Ib Toldstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Aftalen er indgået mellem Cybercity, TDC Totalløsninger, Tele2, DLG-Debitel Tele, Jay.net, Fullrate, UnoTel, Telia Danmark, Updata Danmark, Perspektiv Bredband, Webpartner og DK Online.

Så er det shoppetid

Aftalen minder en del om den, der har gjort det nemmere at skifte mobilselskab, og den er dermed også med til at lette livet for de mindre loyale kunder, der ynder at shoppe rundt mellem selskabernes og deres slagtilbud.

Det er der dog ikke noget problem i, mener Ib Tolstrup.

"Set fra kundens side handler det om et smertefrit bredbåndsskift, og det håber vi fra selskabernes side stimulerer konkurrencen og giver et bedre forhold til kunderne," siger han.

"Inderst inde vil virksomhederne vel gerne holde på deres kunder, men de ved også godt, at kunderne ser sig om," tilføjer Ib Tolstrup.

Han peger på, at det også gør det nemmere for det enkelte selskab at få succes med nye og spændende produkter, fordi det bliver lettere at lokke kunder til.

"Det bliver et mere levende marked på den måde," siger Ib Tolstrup.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S