Nu bliver det nemmere at skifte bredbånds-udbyder

En ny brancheaftale skal gøre det lettere for forbrugerne at shoppe rundt mellem de forskellige bredbåndsselskaber.

Den kritiske forbruger får nu en hjælpende hånd af brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien.

Med den nye aftale kan man overlade et bredbåndsskifte til den nye leverandør, så man selv slipper for bøvlet med opsigelsen hos den gamle.

Meningen er, at man dermed også undgår at være uden netforbindelse på noget tidspunkt eller at betale dobbelt abonnement.

"Det er for at sikre, at du ikke får opsagt hos det ene, og at det så tager lang tid, før det andet selskab går i gang. Det er vores hensigt, at skiftet skal ske smertefrit," siger Ib Toldstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Aftalen er indgået mellem Cybercity, TDC Totalløsninger, Tele2, DLG-Debitel Tele, Jay.net, Fullrate, UnoTel, Telia Danmark, Updata Danmark, Perspektiv Bredband, Webpartner og DK Online.

Så er det shoppetid

Aftalen minder en del om den, der har gjort det nemmere at skifte mobilselskab, og den er dermed også med til at lette livet for de mindre loyale kunder, der ynder at shoppe rundt mellem selskabernes og deres slagtilbud.

Det er der dog ikke noget problem i, mener Ib Tolstrup.

"Set fra kundens side handler det om et smertefrit bredbåndsskift, og det håber vi fra selskabernes side stimulerer konkurrencen og giver et bedre forhold til kunderne," siger han.

"Inderst inde vil virksomhederne vel gerne holde på deres kunder, men de ved også godt, at kunderne ser sig om," tilføjer Ib Tolstrup.

Han peger på, at det også gør det nemmere for det enkelte selskab at få succes med nye og spændende produkter, fordi det bliver lettere at lokke kunder til.

"Det bliver et mere levende marked på den måde," siger Ib Tolstrup.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS