Nu bliver det nemmere at skifte bredbånds-udbyder

En ny brancheaftale skal gøre det lettere for forbrugerne at shoppe rundt mellem de forskellige bredbåndsselskaber.

Den kritiske forbruger får nu en hjælpende hånd af brancheorganisationen Telekommunikationsindustrien.

Med den nye aftale kan man overlade et bredbåndsskifte til den nye leverandør, så man selv slipper for bøvlet med opsigelsen hos den gamle.

Meningen er, at man dermed også undgår at være uden netforbindelse på noget tidspunkt eller at betale dobbelt abonnement.

"Det er for at sikre, at du ikke får opsagt hos det ene, og at det så tager lang tid, før det andet selskab går i gang. Det er vores hensigt, at skiftet skal ske smertefrit," siger Ib Toldstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Aftalen er indgået mellem Cybercity, TDC Totalløsninger, Tele2, DLG-Debitel Tele, Jay.net, Fullrate, UnoTel, Telia Danmark, Updata Danmark, Perspektiv Bredband, Webpartner og DK Online.

Så er det shoppetid

Aftalen minder en del om den, der har gjort det nemmere at skifte mobilselskab, og den er dermed også med til at lette livet for de mindre loyale kunder, der ynder at shoppe rundt mellem selskabernes og deres slagtilbud.

Det er der dog ikke noget problem i, mener Ib Tolstrup.

"Set fra kundens side handler det om et smertefrit bredbåndsskift, og det håber vi fra selskabernes side stimulerer konkurrencen og giver et bedre forhold til kunderne," siger han.

"Inderst inde vil virksomhederne vel gerne holde på deres kunder, men de ved også godt, at kunderne ser sig om," tilføjer Ib Tolstrup.

Han peger på, at det også gør det nemmere for det enkelte selskab at få succes med nye og spændende produkter, fordi det bliver lettere at lokke kunder til.

"Det bliver et mere levende marked på den måde," siger Ib Tolstrup.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S