Tirsdagens aviser om it

Jobindex går på børsen. Telenor sætter navne på danske tv-satsning. Grundfos rykker ind i Silicon Valley. Live-fjernsyn på mobilen begynder i dag. Microsoft bider sig fast i offentlige computere.

Jobindex går på børsen

Jobportalen Jobindex bliver i løbet af få dage noteret på minibørsen Firsth North, hvor markedsværdien ventes at blive 600 millioner kroner. Dermed bliver Jobindex en af First Norths største virksomheder. Jobindex omsatte sidste år for 62 millioner kroner og landede et overskud før skat på 22 millioner kroner. (Børsen)

Telenor sætter navne på danske tv-satsning

Telenor er klar med første del af den organisation, som benhårdt vil gå efter at blive gatekeeper på dansk tv. Det nye selskab hedder Danmarks Digital TV. Formand biver Per Bendix, men Elisabeth Heien bliver administrerende direktør. (Børsen)

Grundfos rykker ind i Silicon Valley

Den danske pumpeproducent Grundfos åbner sin egen forskningsenhed i Silicon Valley i Californien. I første omgang lejer selskabet kontor hos Innovation Center Denmark med en enkelt medarbejder. Det er planen, at engagementet med tiden skal vokse sig større. (Børsen)

Live-fjernsyn på mobilen begynder i dag

I denne uge lanceres mobil-fjernsyn i København til de første 30 testbrugere. Et helt nyt sendenet giver dem DR1, TV 2 News og en række andre tv-stationer på mobiltelefonen. Det er TDC og Viasat, der står bag forsøget. (Berlingske Tidende)

Microsoft bider sig fast i offentlige computere

Microsofts monopol bliver på ingen måde brudt med Folketingets beslutning om at indføre åbne standarder. Tværtimod er finansministeren med til at fastholde de monopol-lignende tilstande, idet han har indgået en ny aftale med Microsoft, mener lektor Jens Hørlück fra Aarhus Universitet. (Politiken)

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job