Vis mig dit skrivebord, Poul-Henning Kamp

Selvom favoritprogrammet er en Unix-kerne bliver fritiden brugt på alt andet end computere. Open-source-udvikleren Poul-Henning Kamp viser sin computers skrivebord frem.

Artikel top billede

"Der er ikke meget spræl i dit skrivebordsbillede. Hvorfor ser det sådan ud?"

"Det hænger sammen med, at jeg er en af de gamle Unix-folk, og jeg har bare aldrig fået opdateret til noget, der kan tage et billede, eller fundet et billede, jeg gider kigge på hele dagen.

Det er X11-systemets standard baggrundsbillede, og normalt er det helt dækket af vinduer, så jeg lægger dårligt mærke til det."

"Hvilket program bruger du mest på din arbejdscomputer?"

"Det meste af det jeg laver, er programmering under Unix, så det er en Xterminal og en editor, og så går det bare derudaf.

FireFox fremfor Internet Explorer

"Hvilket program bruger du mest på din hjemmecomputer?"

"Jeg er selvstændig, så når jeg ikke arbejder, så laver jeg sådan noget som at slå græs. Og det behøver jeg ikke en computer til."

"Internet Explorer eller FireFox?"

"Firefox. Det er den der virker.

Internet Explorer kører kun under Windows, og det bruger jeg ikke. Så er den ikke længere. Men selvom jeg havde kørt Windows, så havde jeg nok brugt FireFox alligevel."

"Hvad er dit favoritprogram?"

"Men nu er jeg en lidt speciel type, fordi jeg selv sidder og skriver programmer, så favoritterne er nok noget, jeg selv har skrevet.

Og så er favoritprogrammet nok FreeBSD-kernen. Det er en dejlig udfordring at sidde og rodde med den."

Alle bør lære at programmere

"Hvilket program er det værste at bruge?"

"Det er svært for mig, at pege på et stykke software som mit ynglingshadeprogram, for hvis noget skulle opnå den klasificering, så skulle det være noget, jeg var tvunget til at bruge, og der er der heldigvis ikke i øjeblikket.

"Der er mange programmer, som jeg synes er noget elendigt skrammel rent fagligt set, hvor man tænker, at udviklerne ikke har tænkt sig om."

"Har du nogle gode tips og tricks til, hvordan man får mere ud af sin computer?"

"Jeg ville nok sige, at man skulle tage at lære at programmere, for computere åbner sig op på en helt anden måde, hvis man kan programmere dem selv.

Det behøver ikke være benhård maskinkode-programmering, men bare med et simpelt sprog som Pearl eller Python kan man pludselig mange flere ting med sin computer.

På den måde slipper man af med mange frustrationer som 'hvorfor kan man ikke få den til at ...', for hvis man kan programmere kan man altid 'få den til at ...'

Så mit råd er, at bruge en computer til det, den er beregnet til: at blive programmeret."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen