Her er de 10 kraftigste computere i verden

På supercomputer-konferencen i Dresden er verdens 500 hurtigste og kraftigste computer-systemer blevet kåret. Se de 10 hurtigste her.

Artikel top billede

Dresden:Duellen mellem de største supercomputere i verden, der i disse dage dyster på den internationale supercomputer konference i Dresden, blev igen vundet af IBM´s Blue Gene/L, som har slået de nærmeste kombattanter på rå regnekraft.

Det blev i dag afsløret, da Erich Strohmaier fra Lawrence Berkeley National Laboratoriet besteg podiet og præsenterede konferencens prestigefyldte Top 500-liste, hvor de hurtigste computere i verden er rangeret.

Vinderen er dog noget af en skuffelse, da IBM´s supercomputer ikke havde udvidet kræfterne og vandt med de samme 280,6 teraflops, som det også var tilfældet på sidste supercomputer-konference.

Ingen har dog kunnet hamle op med IBM´s suveræne supercomputer fra Lawrence Livemore National Laboratory, der har siddet solidt på førstepladsen via kapacitetsudvidelser siden november 2004.

Nærmeste konkurrent var Cray´s Jaguar, der med 101,8 teraflops har sprunget fra en 10.- til en andenplads.

Kapacitetsgrænsen er nået

Det var en glad IBM-repræsentant, som Computerworld fangede på konferencen.

Men han erkendte også, at tiden måske er ved at løbe fra den nuværende Blue Gene/L.

"Vi har nået kapacitetsgrænsen på denne version af Blue Gene, men næste generation er på vej. Den nye Blue Gene vil kunne nå op på en regnekapacitet på tre petaflops, hvis kunden ønsker det," oplyser IBM´s tyske talsmand for supercomputere, Hans-Juergen Rehm.

Han fortæller, at der lige nu bliver bygget en supercomputer, der bliver konfigureret til én petaflops, hvilken vil være mere end tre gange så hurtig som Blue Gene/L.

IBM´s Blue Gene/L er udråbt som vinder af Top 500-listen på baggrund af den såkaldte Linpack Benchmark, der går ud på at løse et system af lineære ligninger.

Dommerkomitéen bag Top 500-listen erkender, at målemetoden ikke giver et retmæssigt billede af den generelle performance.

Men ifølge dem er metoden det bedste bud på at måle maskinerne mod hinanden, da Linpack-problemstillingen er lige ud af landevejen og derfor giver et godt billede af maskinernes faktiske formåen.

IBM- og HP-dominans

IBM har endnu en Blue Gene computer på top 10-listen, hvor firmaet dominerer heftigt med seks placeringer.

HP har i alt 203 supercomputere på Top 500-listen, og er dermed det firma med flest computer-systemer på listen. Det er dog værd at bemærke, at det hurtigste HP-system først kommer ind på en 62. plads.

IBM har næstflest supercomputere repræsenteret på listen, hvor vinder-selskabet kan fremvise 192 maskiner blandt de første 500, hvoraf 23 er på top 50-listen.

284 røg i svinget

Overraskende blandede Dell sig godt blandt de 50 første på listen.

"Jeg er ret forbløffet over, at en typisk pc-producent som Dell har hele ni supercomputere med på listen," udtaler computerforsker Erich Strohmaier, som sammen med blandt andre professor Hans Meuer fra Mannheim Universitetet står for top 500 listen.

Han pegede desuden på, at Intel´s Woodcrest´s ion5xx processor samt AMD´s Opteron dual core processor var en stærk medvirkende faktor for placeringerne på listen.

"Det er tydeligt at se, hvor meget de to producenter og produkter har betydet for Top 500-listen denne gang. 41 procent af medlemmerne på listen har brugt Woodcrest og 18 procent benytter Opteron dual core. Det har betydet, at vi må sige farvel til hele 284 supercomputere i forhold til den forrige top 500-liste," forklarer Erich Strohmaier.

En vinder mere i 2007

Konferencen i Dresden er 29. gang, at en supercomputer udråbes som den kraftigste og hurtigste i verden, samtidigt med at Top 500-listen bliver offentliggjort.

Det er dog ikke sikkert, at Blue Gene/L vil holde førstepladsen året ud, da top 500 listen bliver opdateret to gange om året.

Næste gang listen bliver udbasuneret er på en supercomputer-konference, SC07, i USA til november.

Verdens hurtigste computere siden 1993

Top 500-listen

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec