Halvdelen af jordens befolkning plaprer i mobil

Milliarder af mennesker har kastet sig over mobiltelefonen. I Kina, Indien og Afrika eksploderer brugen nærmest.

En ny undersøgelse viser, at omkring 3,25 milliarder mennesker vil eje en mobiltelefon i 2007. Det sker, fordi brugen af mobiltelefoner nærmest eksploderer i Kina, Afrika og Indien.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters er det alt lige fra afrikanske landmænd til kinesiske fabriksarbejdere, der er begyndt at bruge mobiltelefoner.

I juli vil antallet af abonnenter ifølge en ny undersøgelse nå tre milliarder, og inden årets udgang vil tallet være oppe på 3,25.

Til sammenligning regner man med, at der er 6,6 milliarder mennesker på jorden i juli 2007.

Alle kommunikerer

Sammen med internettet har mobiltelefonerne revolutioneret kommunikationen mellem mennesker, og mobiltelefonen har spredt sig til stort set alle samfundslag over hele kloden.

Hvert minut kommer cirka 1.000 nye mobilbrugere til, viser undersøgelsen ifølge Reuters.

"Det tog over 20 år at få den første milliard abonnenter koblet på, men kun 40 måneder at koble den anden milliard på, fortæller John Tysoe, medstifter af The Mobile World, til Reuters.

Analytikere har forudsagt, at 65 procent af alle telefoner, der er produceret i år, vil blive solgt på udviklings-markeder, efterhånden som producenter som Nokia og Motorola laver low-cost telefoner, og operatørerne sænker taksterne.

I Europa er der nu flere mobil-abbonementer end mennesker. Ifølge undersøgelser er der i dag 666 millioner abonnementer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere