Samsung basker Motorola

Samsung, den koreanske producent af mobiltelefoner, er nu verdens næststørste. Amerikanske Motorola har tabt markedsandele, mens Nokia bliver større og større, viser ny analyse.

Nok er finske Nokia stor. Og at den finske producent af mobiltelefoner kan sælge endnu flere mobiltelefoner end konkurrenterne, er måske ikke den store overraskelse. Men til gengæld leverer de koreanske producenter, Samsung og LG også smæk for skillingen. I hvert fald ifølge en ny analyse af det globale marked for mobiltelefoner.

Hvor Samsung efter analysen fra Strategy Analytics nu er verdens andenstørste producent, er LG et af de mest profitable.

Motorola tager prisen

Til gengæld tager amerikanske Motorola prisen som den helt store taber. Ikke alene dumper koncernen fra en andenplads til en tredjeplads, men den taber også også solide bidder af markedet til konkurrenterne.
Senioranalytiker Neil Mawston, Strategy Analytics, peger på, at på trods af, at markedet synes at miste momentum, fortsætter Samsung væksten.

"En kombination af aggressiv markedsføring og en attraktiv palette af 3G mobiltelefoner har sendt Samsung op på andenpladsen for første gang," siger han til det amerikanske nyhedsbureau Businesswire.

Neil Mawston pointerer, at Samsungs vækst fortrinsvis er hentet på bekostning af Motorola, hvis sortiment af produkter ikke har levet op til forbrugernes forventninger.

Her har den amerikanske leverandør brug for at få shinet sit udbud op.

Ericsson også glad

Og det er ikke kun koreanerne, der smiler veltilfredse. Også SonyEricsson kan være synligt tilfredse: Stille og roligt har den svensk-japanske fusion taget 10 procent af verdensmarkedet i andet kvartal i år, hvad der ifølge analytikerne har givet selskabet dets bedste kvartal siden brylluppet mellem Ericsson og Sony.

I den periode analysen dækker, er det lykkedes Apple at sælge estimeret 300.000 styk af den meget omtalte iPhone. Og analytikerne forudser, at Apple meget vel kan få en markedsandel på én procent i 2007.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS