Teleselskaber langer ud efter IT- og Telestyrelsen

Sonofon og Cybercity kritiserer IT- og Telestyrelsens strategiske eftersyn af telereguleringen. Et skønmaleri, lyder kritikken.

IT- og Telestyrelsens lytter ikke til os. Sådan skriver Sonofon og Cybercity mellem linjerne i deres høringssvar til styrelsens strategiske eftersyn af telemarkedet.

I juni fremlagde IT- og Telestyrelsen sin rapport "Strategisk eftersyn af telereguleringen," der har til formål at pege på gode og dårlige sider ved reguleringen af telemarkedet i Danmark.

Sonofon anerkender faktisk det omfattende arbejde, der ligger bag rapporten, men giver den alligevel hårde ord med på vejen i høringssvaret, som blev afleveret i går, onsdag.

"Uanset dette er det Sonofons overordnede vurdering, at analysen tenderer til at tegne et skønmaleri af udviklingen, samt at analysen viger uden om de regulatoriske fejlgreb og belastninger, som myndighederne har udsat branchen for under liberaliseringen," skriver teleselskabet.

Der bliver ikke lyttet

Sonofon er blandt andet uenig i konklusionerne om, hvorfor 3G-udbredelsen halter bagefter i Danmark, og samtidig gør selskabet opmærksom, at man ikke mener, at en eventuel længere abonnementsbinding vil kunne forbedre situationen.

I høringssvaret fra Cybercity bliver styrelsen kritiseret for ikke at lytte til de indsigelser, som internetselskabet er kommet med undervejs i processen.

Cybercity opfordrer i sit høringssvar også IT- og Telestyrelsen til fremadrettet at være mere selvkritiske.

"Hverken de politiske målsætninger, der danner grundlag for lovgivningen, eller lovgivningen i sig selv vil vise sig stærkere end den forvaltning, der skal administrere den," skriver Cybercity med henvisning til, at en uvildig ekspert i forvaltningsret har analyseret IT- og Telestyrelsens indsats i forhold til loven og er kommet med forbedringsforslag – uden at styrelsen har forholdt sig til dem.

Nicholai Kramer Pfeiffer, regulatorisk chef i Cybercity, uddyber over for Computerworld:

"Når man konstaterer, at der er problemer på bredbåndsområdet, mener vi, at det er utilfredsstillende, at man ikke kommer med konkrete løsningsforslag," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank