Verizon Danmark luser ud i forretningen

Store ordrer hos store multinationale virksomheder ligger bag en markant forbedring af regnskabet hos Verizon Denmark. "Globalisering er nøgleordet for vores fremgang," siger Verizons danske direktør.

Artikel top billede

Frank Enevoldsen, administrerende direktør for Verizon Denmark. forventer, at omsætningen vokser med 10 procent.
Arkivfoto: Carsten Andersen

It-koncernen Verizon Denmark vendte sidste års resultat på minus 37 millioner kroner til et overskud på to millioner.

"En væsentlig årsag til vores fremgang er, at vi har halveret vores driftsomkostninger med 50 millioner kroner," fortæller Frank Enevoldsen, administrerende direktør for Verizon Denmark.

At driftsomkostningerne var så meget større i 2005 hænger sammen med, at selskabet dengang med tilbagevirkende kraft blev pålagt at betale et ekstraordinært stort beløb til moderselskabet på grund af en intern efterregulering af valutakurser.

Multinationalt fokus

Rent forretningsmæssigt fokuserer Verizon på at hente ordrer hos store multinationale virksomheder med hovedkvarter i Danmark.

"Vi har for eksempel Lundbeck og Coloplast som kunder og administrerer Udenrigsministeriets netværk i 115 ambassader og konsulater fordelt i 95 lande verden over," fortæller Frank Enevoldsen.

Baggrunden for Verizon Denmark er sammensmeltningen af it-koncernen MCI (tidligere Worldcom)) og telegiganten Verizon. Sidste år skiftede selskabet navn fra MCI Denmark til Verizon Denmark.

Luset ud

Strategien for Verizon er at øge fokus på retail-salg af netværksydelser til store kunder, mens virksomheden "luser ud" i det forretningsområde, der handler om at sælge voice-minutter og andre telefoniydelser til udbydere. Her er fortjenesten simpelthen for ringe, mener Frank Enevoldsen.

"Derudover satser vi fremover i højere grad på hosting rundt om i verden og salg af it-applikationer inden for sikkerhed," siger Frank Enevoldsen, der også ser en stærk vækst inden for videokonferencer, der kræver masser af båndbredde.

Verizon-koncernen er delt op i Verizon Telco, der beskæftiger 150.000 af koncernens cirka 200.000 medarbejdere. Verizon Wireless og Verizon Business.

Verizon Denmark er reelt en del af Verizon Business, men har altså fået navnet Verizon Denmark.

Orange, AT&T og BT

Konkurrencen mærker Verizon Denmark især fra Orange, AT&T og BT.

"Det er dem, der vil noget på verdensplan," siger Frank Enevoldsen, der i mindre grad konkurrerer med "et hav af mindre regionale spillere."

Forventningerne til indeværende år er, at omsætningen vokser med 10 procent, og at indtjeningen følger med op.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S