Artikel top billede

Sophie Hæstorp Andersen stopper som it-ordfører i Socialdemokratiet.

Socialdemokraterne får ny it-ordfører - igen

Socialdemokraternes skifter it-ordfører blot godt fire måneder efter, at Sophie Hæstorp Andersen tiltrådte.

Socialdemokraterne står til at få ny it-ordfører, efter den hidtidige ordfører, Sophie Hæstorp Andersen står til at overtage posten som integrationsordfører på partiets sommergruppemøde i Holstebro.

Troels Ravn overtager posten som it-ordfører for Socialdemokraterne, bekræfter han overfor Computerworld. Har har indtil nu været idrætsordfører.

Sophie Hæstorp Andersen blev udnævnt til it-ordfører i for blot fire en halv måned siden, da hun afløste Magnus Heunicke.

Han nåede at være it-ordfører i næsten to år, i det han afløste Thomas Adelskov, da Socialdemokraterne fik ny formand i 2005.

Troels Ravn, der angiveligt står til at blive ny it-ordfører, er 44 år og kommer fra Vejen. Han er uddannet lærer og har i en årrække været skoleinspektør på Gesten Skole i Vejen Kommune.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere