Styrelse: Klart behov for samlet teleregulering i EU

IT- og Telestyrelsen bakker op om, at der er brug for en større ensartethed i de forskellige EU-landes regulering af telemarkederne.

Jørgen Abild Andersen, direktør i IT- og Telestyrelsen, er enig i, at der er behov for at sikre en større harmoni imellem de enkelte EU-landes regulering af telemarkederne.

EU-kommissær Viviane Reding har luftet tanken om at skabe en ny europæisk super-telestyrelse.

Som Computerworld tidligere har fortalt, falder forslaget ikke i god jord hos Telekommunikations-industrien, der mener, at der allerede findes de nødvendige redskaber, EU-direktiverne, men at de forskellige lande administrerer dem for forskelligt.

Jørgen Abild Andersen bakker op om det sidste, men mener, at det er en politisk beslutning, hvordan harmoniseringen skal sikres.

"Der er ingen tvivl om, at man bør arbejde på at få en bedre harmonisering i regel-anvendelsen, end der er i dag, men det er til syvende og sidst end politisk beslutning, om man vil gå så langt, som Kommissionen ønsker," siger han.

Flere løsninger

Jørgen Abild Andersen peger på, at de europæiske teleregulatorer (ERG) allerede har gjort meget for at sikre en større harmonisering.

"Men man kan altid gøre det bedre, og jeg tror, at den almindelige opfattelse blandt regulatorerne er, at vi er langt fra vejs ende. Der er behov for indføre yderligere procedurer, som strammer op og sikrer, at vi gør tingene på den samme måde," siger Jørgen Abild Andersen.

Til gengæld mener han ikke, at der blot findes én enkelt løsning på problemet.

"Jeg tror, at det efterhånden er anerkendt af alle, at det ikke kan fungere ved, at hver enkelt telestyrelse lever under en osteklokke og gør tingene nationalt uden skelen til, hvad der foregår andre steder."

"Men det er jo en politisk beslutning, om man ønsker at det skal være på Kommissionens måde eller ej," siger Jørgen Abild Andersen.

Forslaget om en EU-telestyrelse vil blive forelagt Kommissionen senere i slutningen af oktober, og først derefter starter den egentlige, politiske debat.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S