MTV pumper 2,8 milliarder kroner i spil

I løbet af de næste to år vil MTV investere milliarder af kroner i at udvikle og distribuere spil.

MTV Networks har ikke længere nok i Britney Spears, så nu skal Lara Croft også indbringe mediekoncernen milliarder.

MTV vil over de næste to år investere 500 millioner dollars, svarende til 2,8 milliarder kroner, i at udvikle og distribuere spil, skriver flere medier i dag.

"Efterhånden som vi gør vores brands smallere og dybere for at kunne tilgodese vores niche-publikum, vil vi investere over 500 millioner i at opbygge spil-forretninger på tværs af vores portefølje, udtaler MTV's adminstrerende direktør Judy McGrath til Reuters.

Populære spil-sider

Ifølge Gamasutra.com viser undersøgelser, at 47 procent af MTV's publikum opsøger spil-relateret indhold på sider som Nickarcade.com, Neopets, Shockwave and AddictingGames, og såkaldte "casual games" på sider som CMT.com, COMEDYCENTRAL.com, MTV.com, Nick.com, VH1.com og andre MTV-sider.

MTV udtaler, at omkring en femtedel af milliardinvesteringen vil blive brugt på selskabets Nickelodeon Kids & Family Group til at udvikle nye spil-tilbud.

Der skal blandt andet også bruges en del penge på at lave spil til Nokias mobiltelefoner – en kontrakt der allerede er faldet på plads.

"Spil er en meget central del i vores vertikale underholdningsstrategi," lyder det fra MTV-chefen Judy McGrath.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest