Kun massiv kundetilgang kan redde fibereventyr

Teleanalytiker vurderer, at Triple Play-selskaber som Dansk Bredbånd og ComX fortsat har lang vej til overskud. De mangler stordriftsfordelen.

Artikel top billede

Det koster års slid og millioninvesteringer at opbygge en fiberforretning.

De markante underskud i to af landets mest kendte Triple Play-selskaber, Dansk Bredbånd og ComX, skyldes én ting:

"De mangler stordriftsfordelen," siger teleanalytiker Torben Rune fra Netplan.

"Hvis man kun har en håndfuld kunder, er det avancerede udstyr, der skal til for at kunne levere telefoni, video og alt muligt andet, selvfølgelig alt, alt for dyrt," tilføjer han.

Selvom Dansk Bredbånd er en af de mest dominerende Triple Play-udbydere i Danmark, har der i de seneste fem år været millionunderskud i hvert årsregnskab. Det samlede underskud lyder nu på omkring 343 millioner kroner.

Mens Dansk Bredbånd satser på at levere services til elselskabernes fiber, har ComX selv foretaget hele det store fiber-arbejde.

Det betyder, at selskabet i dag ejer 400 kilometer fibernetværk, men til gengæld har ComX, der i øjeblikket er ved at blive opkøbt af Comendo, i de seneste to år tabt omkring 160 millioner kroner.

Kunderne lader vente på sig

Kundemanglen er generelt det afgørende problem for både Triple Play-udbyderne og elselskabernes fiberforretninger. Selvom både Dansk Bredbånd og ComX oplever en kundefremgang, er begge selskaber endnu milevidt fra målet.

Elselskaberne, der oftest klarer etableringen af fiberinfrastrukturen selv og så bruger en ekstern leverandør til indholds-løsningerne, har heller ikke formået at høste stordriftsfordelene endnu.

Med en investeringsplan på 10 milliarder kroner over 10 år er der langt igen, før der er udsigt til positive resultater, for den seneste opgørelse over antallet af fiber-kunder viser, at 26.000 i dag er tilsluttet elselskabernes bredbånds-produkter. Yderligere 30.300 venter på at blive tilsluttet.

"Jeg tror så absolut, at der er lys for enden af tunnelen, men der er et "hønen og ægget"-problem med, at der ikke kommer nye, avancerede program-udbud, før der er et vist antal kunder – og der kommer ikke et vist antal kunder, før der er en avanceret program-udbud," siger Torben Rune.

Hvad får jeg for pengene?

Han mener, at et afgørende problem er, at danskerne endnu har svært ved at se fordelen ved én samlet løsning til internet, tv og telefoni.

"Problemet er, at de her selskaber alle er på forkant med udviklingen. Det betyder, at det program-materiale, de kan tilbyde, ikke adskiller sig væsentligt fra det, du kan få via andre tjenester. Derfor er der nok en række kunder, der tænker sig om en ekstra gang," siger Torben Rune.

Tidligere på året viste en undersøgelse fra analysehuset Wilke, at hele 60 procent af danskerne finder det usandsynligt eller meget usandsynligt, at de skifter til en anden fjernsyns, internet og telefoniløsning inden for det næste år.

Samtidig viste undersøgelsen, at kun 0,2 procent mener, at det er en vigtig fordel at kunne bestille film via fjernsynet, og kun to procent vurderede, at det er en vigtig fordel med ét kontrapunkt for alle tjenester.

Torben Rune tror dog ikke, at selskaber som Dansk Bredbånd og ComX vil ende i den rene million-fiasko, for der er lys forude, vurderer han.

"Det kræver rigtig mange penge at starte sådan en virksomhed op, og dem må man da håbe, at de har. Vendepunktet kommer lige pludseligt, og de her selskaber ved helt præcist, hvor mange kunder, der skal til, før de begynder at tjene penge," siger Torben Rune.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks