Hele forretningen på en serviet

Øresundsregionens studerende med en iværksætter i maven kan vinde et ophold i en kinesisk forskerpark, hvis de formulerer deres forretningside på en serviet.

Artikel top billede

Talrige er historierne om virksomheder, der er begyndt som kruseduller på en serviet ved et cafebord i en sen nattetime.

Nogle af historierne er sandsynligvis sande, så Øresund Entrepreneurship Academy (ØEA) har taget ideen op og udskrevet en konkurrence, hvor studerende iværksættertyper i Øresundsregionen opfordres til at præsentere deres forretningside på netop en papirserviet.

Den studerende med den bedste papirservietbaserede forretningside kan vinde 90.000 kroner, der skal bruges på et ophold hos Hong Kong Science and Technology Parks.

Pas på servietten

Serviettens påtegninger bliver bedømt af ØEA, som blandt andet vurderer ideernes originalitet, om produktet vil opfylde et behov og om det overhovedet kan lade sig gøre at føre ideen ud i livet.

At netop Hong Kong Science and Technology Parks er valgt som stedet, hvor vinderen kan videreudvikle sin forretningside, skyldes ifølge managing director ved ØEA, Christian Vintergaard, at Asien har et blomstrende erhvervsliv og derfor er et inspirerende sted at starte en karriere som iværksætter.

”Vi ved, at mange studerende går rundt med gode ideer, men mangler incitamentet til at springe ud i en realisering af dem," siger Christian Vintergaard.

Rejsepengene til vinderen kommer fra ØEA selv og fra Erhvervs- og Byggestyrelsen, isfirmaet ParadIS, webfirmaet PLANT cph, Venture Cup Syd og Venture Cup Danmark.

Stor forskerpark

Vinderen kan se frem til at ophold i et højteknologisk kinesisk vækstcenter.

Hong Kong Science Parks er et kompleks af bygninger beliggende nær Chinese University of Hong Kong.

Det er stadig under opførelse og når komplekset er bygget færdig, vil det have et areal på 330.000 kvadratmeter.

Byggeriet forventes færdigbygget i 2012, og huser forskningsfaciliteter inden for blandt andet elektronik, bioteknologi samt it og telekommunikation

Øresund Entrepreneurship Academy er etableret i 2006 og hører under Øresundsuniversitetet, der er en samarbejdsaftale mellem 12 universiteter i Øresundsregionen fra 1997.

Konkurrencen er åben indtil 19. oktober 2007.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S