Topchefer forlader Alcatel-Lucent

Verdens største producent af telekommunkationsudstyr siger farvel til to topchefer, der må lade livet i virksomheden efter stor-fusion.

Administrativ chef Frank D'Amelio og Mike Quigley, ansvarlig for forskning, teknologi og strategi er fortid i den franske telekæmpe Alcatel-Lucent.

De to chefer er blandt de første på direktionsplan, der forlader den kriseramte virksomhed, der har haft røde tal på bundlinien i de senste to kvartaler, siden fusionen mellem Alcatel og Lucent i december 2006.

"Både Mike og Frank har i det forgangne år bidraget betydeligt til planlægningen og realiseringen af Alcatel-Lucent. Med deres hjælp har vi rundet en række vigtige milepæle på kort tid," siger direktør Patricia Russo i en pressemeddelse.

Forlader stillinger efter frivillig tvang

Frank D'Amelio overtager i stedet posten som finansdirektør i medicinalgiganten Pfizer Incorporated, og Mike Quigley vender hjem til Australien, oplyser Alcatel- Lucent.

På trods af de ny job, der allerede venter, er afgangen fra Alcatel-Lucent næppe frivillig, vurderer analytiker Thomas Langer fra det tyske WestLB til Bloomberg.

"Ingen ønsker at blive flyttet til et mindre prestigefyldt job, og de to herrer har nu endelig accepteret, at de var taberne i fusionen," siger han.

På aktiemarkedet har Alcatel-Lucent siden årsskiftet mistet 27 procent af sin værdi.

Ingen erstatter Frank D'Amelio

Etienne Fouques erstatter 54-årige Mike Quigley som ansvarlig for forskning, teknologi og strategi i Alcatel-Lucent.

Der bliver ingen direkte erstatning for Frank D'Amelio, der var ansvarlig for sammelsmeltningen af de to virksomheder efter fusionen, oplyser Alcatel-Lucent.

Istedet skal mellemledere fremover reporterer til andre medlemmer af direktionen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S