Valgrummel rammer it-investeringerne

Usikkerheden om et forestående folketingsvalg påvirker it-investeringerne. Et valg kan ramme it-investeringerne som en hammer, vurderer IDC.

Artikel top billede

"Vi vil opleve en opbremsning i it-investeringerne, hvis valget udskrives. Det vil vare ved, indtil vi har afklaret den nye regeringssammensætning," siger administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen.

De seneste ugers tiltagne rygter om et forestående folketingsvalg skal manes i jorden.

Ellers risikerer den lavere vækstrate i forhold til i fjor at få endnu et nøk ned.

Det vurderer IDC Nordic i en ny markedsanalyse.

Usikkerheden får i øjeblikket danske virksomheder til at holde igen med it-investeringerne.

Og usikkerheden vil efter alt at dømme fortsætte, hvis statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) trykker på den berømte valgknap, vurderer administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen.

"Vi vil opleve en opbremsning i it-investeringerne, hvis valget udskrives. Det vil vare ved, indtil vi har afklaret den nye regeringssammensætning," siger Per Andersen.

Lavere vækst

Det er den tidligere vækstrate på fem procent for it-investeringer, som nu risikerer at ende på fire procent, hvis valgrygterne fortsætter med at svirre, eller hvis valget bliver udskrevet.

"I Norge, hvor der er valgkamp netop nu, har vi set en opbremsning i it-investeringerne," fortæller Per Andersen.

Yderlige opremsning

Ifølge Per Andersen viser analysen også, at en kommende socialdemokratisk regering vil bremse it-investeringerne.

"I så fald vil erhvervslivet afvente nøje, hvad der bliver den nye politiske linje," siger Per Andersen.

Udsigterne til en kommende nedjustering i it-væksten vil dog ikke slå danske virksomheder omkuld.

Mange lever stadig på den kraftige vækst i de senere år, og kan bruge de seneste informationer til bedre at planlægge og forudse budgetterne i 2008.

Som et korthus

Men der er en vis bekymring af spore hos Per Andersen, der følger de danske it-virksomheder tæt.

For den generelle afmatning i økonomien og usikkerheden om et kommende valg fjerner lidt at det sikre fundament, og markedet bliver mere skrøbeligt.

"Det kan eskalere. Lige så snart, der er negative signaler i markedet, kan der kom flere ting, der påvirker væksten i negativ retning. Det er ligesom et korthus, hvor det hele kan ramle sammen," siger Per Andersen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S