Valgrummel rammer it-investeringerne

Usikkerheden om et forestående folketingsvalg påvirker it-investeringerne. Et valg kan ramme it-investeringerne som en hammer, vurderer IDC.

Artikel top billede

"Vi vil opleve en opbremsning i it-investeringerne, hvis valget udskrives. Det vil vare ved, indtil vi har afklaret den nye regeringssammensætning," siger administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen.

De seneste ugers tiltagne rygter om et forestående folketingsvalg skal manes i jorden.

Ellers risikerer den lavere vækstrate i forhold til i fjor at få endnu et nøk ned.

Det vurderer IDC Nordic i en ny markedsanalyse.

Usikkerheden får i øjeblikket danske virksomheder til at holde igen med it-investeringerne.

Og usikkerheden vil efter alt at dømme fortsætte, hvis statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) trykker på den berømte valgknap, vurderer administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen.

"Vi vil opleve en opbremsning i it-investeringerne, hvis valget udskrives. Det vil vare ved, indtil vi har afklaret den nye regeringssammensætning," siger Per Andersen.

Lavere vækst

Det er den tidligere vækstrate på fem procent for it-investeringer, som nu risikerer at ende på fire procent, hvis valgrygterne fortsætter med at svirre, eller hvis valget bliver udskrevet.

"I Norge, hvor der er valgkamp netop nu, har vi set en opbremsning i it-investeringerne," fortæller Per Andersen.

Yderlige opremsning

Ifølge Per Andersen viser analysen også, at en kommende socialdemokratisk regering vil bremse it-investeringerne.

"I så fald vil erhvervslivet afvente nøje, hvad der bliver den nye politiske linje," siger Per Andersen.

Udsigterne til en kommende nedjustering i it-væksten vil dog ikke slå danske virksomheder omkuld.

Mange lever stadig på den kraftige vækst i de senere år, og kan bruge de seneste informationer til bedre at planlægge og forudse budgetterne i 2008.

Som et korthus

Men der er en vis bekymring af spore hos Per Andersen, der følger de danske it-virksomheder tæt.

For den generelle afmatning i økonomien og usikkerheden om et kommende valg fjerner lidt at det sikre fundament, og markedet bliver mere skrøbeligt.

"Det kan eskalere. Lige så snart, der er negative signaler i markedet, kan der kom flere ting, der påvirker væksten i negativ retning. Det er ligesom et korthus, hvor det hele kan ramle sammen," siger Per Andersen.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse