Valgrummel rammer it-investeringerne

Usikkerheden om et forestående folketingsvalg påvirker it-investeringerne. Et valg kan ramme it-investeringerne som en hammer, vurderer IDC.

Artikel top billede

"Vi vil opleve en opbremsning i it-investeringerne, hvis valget udskrives. Det vil vare ved, indtil vi har afklaret den nye regeringssammensætning," siger administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen.

De seneste ugers tiltagne rygter om et forestående folketingsvalg skal manes i jorden.

Ellers risikerer den lavere vækstrate i forhold til i fjor at få endnu et nøk ned.

Det vurderer IDC Nordic i en ny markedsanalyse.

Usikkerheden får i øjeblikket danske virksomheder til at holde igen med it-investeringerne.

Og usikkerheden vil efter alt at dømme fortsætte, hvis statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) trykker på den berømte valgknap, vurderer administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen.

"Vi vil opleve en opbremsning i it-investeringerne, hvis valget udskrives. Det vil vare ved, indtil vi har afklaret den nye regeringssammensætning," siger Per Andersen.

Lavere vækst

Det er den tidligere vækstrate på fem procent for it-investeringer, som nu risikerer at ende på fire procent, hvis valgrygterne fortsætter med at svirre, eller hvis valget bliver udskrevet.

"I Norge, hvor der er valgkamp netop nu, har vi set en opbremsning i it-investeringerne," fortæller Per Andersen.

Yderlige opremsning

Ifølge Per Andersen viser analysen også, at en kommende socialdemokratisk regering vil bremse it-investeringerne.

"I så fald vil erhvervslivet afvente nøje, hvad der bliver den nye politiske linje," siger Per Andersen.

Udsigterne til en kommende nedjustering i it-væksten vil dog ikke slå danske virksomheder omkuld.

Mange lever stadig på den kraftige vækst i de senere år, og kan bruge de seneste informationer til bedre at planlægge og forudse budgetterne i 2008.

Som et korthus

Men der er en vis bekymring af spore hos Per Andersen, der følger de danske it-virksomheder tæt.

For den generelle afmatning i økonomien og usikkerheden om et kommende valg fjerner lidt at det sikre fundament, og markedet bliver mere skrøbeligt.

"Det kan eskalere. Lige så snart, der er negative signaler i markedet, kan der kom flere ting, der påvirker væksten i negativ retning. Det er ligesom et korthus, hvor det hele kan ramle sammen," siger Per Andersen.

Annonceindlæg fra Publicis Sapient

Order Management er hjertet i omnichannelstrategien

Publicis Sapient og IBM bygger globale, fleksible og skalerbare OMS-løsninger med fokus på kundeoplevelsen – og i Danmark er Pandora et skoleeksempel.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job