Spil-firmaer: Danske spil-ansatte tjener godt

Spilbranchen: "Vi ligger i den øverste fjerdedel, når det gælder lønniveau," lyder det fra to af Danmarks største spilfirmaer, efter ansattes kritik af spilbranchens lønniveau.

Artikel top billede

Vi ligger i den øverste fjerdedel, når det gælder lønniveau, siger Janos Flosser, administrerende direktør i IO Interactive.

To af Danmarks største spilfirmaer, IO Interactive og NDS Danmark, afviser, at de betaler for lidt i løn.

Det sker, efter flere ansatte til Computerworld har berettet om utilfredsstillende månedslønninger og meget små lønforhøjelser.

Janos Flösser, administrerende direktør i IO Interactive, peger på, er det ikke usandsynligt, at mange arbejder meget billigt eller endda helt gratis i de små spil-selskaber, der forsøger at slå igennem.

"Men jeg kan bedst udtale mig om IO Interactive. Og her ligger vi i den øverste fjerdedel, når det gælder lønniveauet," siger Janos Flösser.

Over middel

Det samme gælder hos NDS Danmark.

"Vi gør en dyd ud af at ligge over middel – også når det gælder det generelle lønniveau i it-branchen. Vi foretager løn-sammenligninger hvert andet år, og der ligger vi over gennemsnittet for lignende jobs," siger direktør Jesper Knutsson.

Han understreger, at medarbejderne hos NDS Danmark i gennemsnit ikke arbejder mere end 37 timer om ugen.

Han mener derfor, at det ikke er fair at sammenligne med lønningerne hos løntunge it-konsulenter, som har dobbelt så lange arbejdsuger.

"Vi giver folk det, de skal have. Og så sammenligner vi selvfølgelig også med resten af branchen, så vores politik med at give mere end gennemsnittet kan blive gennemført," siger Jesper Knutsson.

Læs om de utilfredse spil-programmører: Dansk spil-programmører utilfredse med lønnen.

Computerworld tager temperaturen på den danske computerspilbranche med en serie om virksomheder, deres produkter og deres udfordringer. Har du en historie, så mail til Mads Elkær

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen