Her bliver københavnerne udsat for kriminalitet

En ny dansk hjemmeside viser døgnrapporten fra Københavns politi på et kort over byen.

Artikel top billede

Området omkring Rådhuspladsen er i weekenderne blandt de farligste i København.

Politiets døgnrapport giver et overblik over hvad der er sket i det seneste døgn. En ny side kan nu give overblik over, hvor det er sket.

Dognrapporten.dk er et såkaldt mashup, hvor politiets data bliver vist på et kort fra Google Maps. Røverier, tyverier indbrud og vold bliver vist med hver sin farve knappenål på kortet, så man kan få overblik over, om det er trygt at gå ud ad døren.

Man får dog ikke et komplet billede over den københavnske kriminalitet. Det er kun en lille del af det forløbne døgns aktiviteter, der kommer med i politiets døgnrapport og dermed dognrapporten.dk.

Manden bag siden er fotojournalist og it-interesseret Jens Lund Møller. Han videreuddanner sig i øjeblikket på it-universitetet, og har lavet siden som øvelse i forbindelse med et programmeringskursus.

”Hvis politiet lagde alting ud, ville det være et fint billede af, hvor der var kriminalitet. Som det er nu, giver det kun en overordnet ide om det samlede billede,” siger Jens Lund Møller.

Udvidelsesplaner

Jens Lund Møller har mange ideer til hvordan siden kan udvides i fremtiden, så den kan blive endnu mere informativ og interessant for brugerne.

Han overvejer blandt andet at indføre sorteringsmuligheder, så man kan se den sidste uges kriminalitet eller bare det seneste døgn.

"Som det er nu, så er siden måske sjov i et par dage. Hvis den skal blive ved med at være interessant skal der noget mere til. Måske kunne man videreudvikle nogle af døgnrapport-notitserne med baggrund og opfølgning. På den måde ville det blive et egentligt medie om aktuel kriminalitet i København”, siger Jens Lund Møller.

Indtil videre kan man sortere de enkelte kriminalitetstyper fra, så man kun får vist den type, man er interesseret i. Fra de enkelte knappenåle kan man komme direkte til politiets døgnrapport.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS