Her bliver københavnerne udsat for kriminalitet

En ny dansk hjemmeside viser døgnrapporten fra Københavns politi på et kort over byen.

Artikel top billede

Området omkring Rådhuspladsen er i weekenderne blandt de farligste i København.

Politiets døgnrapport giver et overblik over hvad der er sket i det seneste døgn. En ny side kan nu give overblik over, hvor det er sket.

Dognrapporten.dk er et såkaldt mashup, hvor politiets data bliver vist på et kort fra Google Maps. Røverier, tyverier indbrud og vold bliver vist med hver sin farve knappenål på kortet, så man kan få overblik over, om det er trygt at gå ud ad døren.

Man får dog ikke et komplet billede over den københavnske kriminalitet. Det er kun en lille del af det forløbne døgns aktiviteter, der kommer med i politiets døgnrapport og dermed dognrapporten.dk.

Manden bag siden er fotojournalist og it-interesseret Jens Lund Møller. Han videreuddanner sig i øjeblikket på it-universitetet, og har lavet siden som øvelse i forbindelse med et programmeringskursus.

”Hvis politiet lagde alting ud, ville det være et fint billede af, hvor der var kriminalitet. Som det er nu, giver det kun en overordnet ide om det samlede billede,” siger Jens Lund Møller.

Udvidelsesplaner

Jens Lund Møller har mange ideer til hvordan siden kan udvides i fremtiden, så den kan blive endnu mere informativ og interessant for brugerne.

Han overvejer blandt andet at indføre sorteringsmuligheder, så man kan se den sidste uges kriminalitet eller bare det seneste døgn.

"Som det er nu, så er siden måske sjov i et par dage. Hvis den skal blive ved med at være interessant skal der noget mere til. Måske kunne man videreudvikle nogle af døgnrapport-notitserne med baggrund og opfølgning. På den måde ville det blive et egentligt medie om aktuel kriminalitet i København”, siger Jens Lund Møller.

Indtil videre kan man sortere de enkelte kriminalitetstyper fra, så man kun får vist den type, man er interesseret i. Fra de enkelte knappenåle kan man komme direkte til politiets døgnrapport.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS