Terrorister kommunikerede på åbne WLAN-netværk

Medlemmerne af den tyske terrorcelle udviste stor forsigtighed, når de kommunikerede med hinanden via trådløse netværk.

Flere tyske medier har i dagene efter, at en tysk terrorgruppe blev anholdt, kunnet berette, at terroristerne var meget forsigtige i deres interne kommunikation.

Ifølge Bild.de havde den ene af de tre anholdte terrorister, Fritz, som regel en bærbar computer med sig, som han brugte til at søge efter WLAN-netværk, der ikke krævede kodeord.

Når han så havde fundet et netværk, skrev han en mail – som han ikke sendte, men i stedet gemte under "Kladder".

De medsammensvorne kunne dermed benytte sig af den samme fremgangsmåde, fordi de også kendte adgangskoden til email-programmet på nettet.

Emailen blev aldrig sendt, men terroristerne kunne alligevel læse, hvad de andre skrev.

Skrev til Pakistan

Ifølge Sueddeutsche.de var det dog alligevel internettet, der i sidste ende fældede de tre terrorister, der indtil videre er sat bag tremmer.

Selvom terroristerne også forsøgte at sløre deres kommunikation med terrorlederen i Pakistan ved at benytte de åbne WLAN-netværk, når de sendte emails, fandt de amerikanske myndigheder alligevel i efteråret 2006 frem til modtageren i Pakistan.

De tyske myndigheder fandt derefter frem til den harmløse tyske borger, der ufrivilligt havde lagt IP-adresse til de sendte emails fra Tyskland, og det ledte til syvende og sidst politiet på sporet af terroristerne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S