Terrorister kommunikerede på åbne WLAN-netværk

Medlemmerne af den tyske terrorcelle udviste stor forsigtighed, når de kommunikerede med hinanden via trådløse netværk.

Flere tyske medier har i dagene efter, at en tysk terrorgruppe blev anholdt, kunnet berette, at terroristerne var meget forsigtige i deres interne kommunikation.

Ifølge Bild.de havde den ene af de tre anholdte terrorister, Fritz, som regel en bærbar computer med sig, som han brugte til at søge efter WLAN-netværk, der ikke krævede kodeord.

Når han så havde fundet et netværk, skrev han en mail – som han ikke sendte, men i stedet gemte under "Kladder".

De medsammensvorne kunne dermed benytte sig af den samme fremgangsmåde, fordi de også kendte adgangskoden til email-programmet på nettet.

Emailen blev aldrig sendt, men terroristerne kunne alligevel læse, hvad de andre skrev.

Skrev til Pakistan

Ifølge Sueddeutsche.de var det dog alligevel internettet, der i sidste ende fældede de tre terrorister, der indtil videre er sat bag tremmer.

Selvom terroristerne også forsøgte at sløre deres kommunikation med terrorlederen i Pakistan ved at benytte de åbne WLAN-netværk, når de sendte emails, fandt de amerikanske myndigheder alligevel i efteråret 2006 frem til modtageren i Pakistan.

De tyske myndigheder fandt derefter frem til den harmløse tyske borger, der ufrivilligt havde lagt IP-adresse til de sendte emails fra Tyskland, og det ledte til syvende og sidst politiet på sporet af terroristerne.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job