Terrorister kommunikerede på åbne WLAN-netværk

Medlemmerne af den tyske terrorcelle udviste stor forsigtighed, når de kommunikerede med hinanden via trådløse netværk.

Flere tyske medier har i dagene efter, at en tysk terrorgruppe blev anholdt, kunnet berette, at terroristerne var meget forsigtige i deres interne kommunikation.

Ifølge Bild.de havde den ene af de tre anholdte terrorister, Fritz, som regel en bærbar computer med sig, som han brugte til at søge efter WLAN-netværk, der ikke krævede kodeord.

Når han så havde fundet et netværk, skrev han en mail – som han ikke sendte, men i stedet gemte under "Kladder".

De medsammensvorne kunne dermed benytte sig af den samme fremgangsmåde, fordi de også kendte adgangskoden til email-programmet på nettet.

Emailen blev aldrig sendt, men terroristerne kunne alligevel læse, hvad de andre skrev.

Skrev til Pakistan

Ifølge Sueddeutsche.de var det dog alligevel internettet, der i sidste ende fældede de tre terrorister, der indtil videre er sat bag tremmer.

Selvom terroristerne også forsøgte at sløre deres kommunikation med terrorlederen i Pakistan ved at benytte de åbne WLAN-netværk, når de sendte emails, fandt de amerikanske myndigheder alligevel i efteråret 2006 frem til modtageren i Pakistan.

De tyske myndigheder fandt derefter frem til den harmløse tyske borger, der ufrivilligt havde lagt IP-adresse til de sendte emails fra Tyskland, og det ledte til syvende og sidst politiet på sporet af terroristerne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics