Fastnettelefonen mister grebet

Antallet af fastnetabonnementer har været hastigt faldende siden 2002. Folk vil have mobiltelefoner i stedet.

Artikel top billede

Fastnettelefonen er en uddøende race, viser de seneste tal fra IT- og Telestyrelsen. 2,3 millioner danskere har fortsat et fastnetabonnement, mens 5.8 millioner har mobilabonnement.

Mobiltelefoni er ved at overtage markedet. Mens antallet af fastnetlinjer er faldende, stormer mobilerne frem. Antallet af mobilabonnementer er mere end fordoblet siden 1999 og siden 2005 har der været flere abonnementer end der er borgere i Danmark.

Ifølge den seneste halvårsstatistik fra IT- og Telestyrelsen var der i slutningen af 2006 5.828.157 danske mobilabonnementer.

I samme periode har den gammeldags fastnettelefon, PSTN-linjen, mistet mere og mere terræn. Antallet af abonnementer er faldet med 23 procent siden 1999 til 2.332.287 i andet halvår 2006. Tendensen viser ingen tegn på opbremsning.

Telegrafinspektør hos IT- og Telestyrelsen Jane Ørum beskæftiger sig med det danske telemarked, og hun er ikke overrasket over at flere og flere vælger fastnettet fra:

”Hvis alle har en mobiltelefon, og man primært ringer til mobilnumre, så er det alt andet lige billigere at ringe fra en mobil end en fastnet-telefon,” siger hun.

Virksomhederne holder skansen

Det er dog ikke alle områder af fastnettelefoni der har været ramt lige hårdt.

ISDN-linjer til især virksomheder og boligforeninger har ikke været så pressede af mobiltelefonens entré på markedet. Indtil 2002 fortsatte de ufortrødent med at stige. Så meget steg de, at det samlede antal fastnetabonnementer var stigende indtil da.

Da ISDN-abonnementerne begyndte at falde i antal gik det til gengæld stærkt. Et fald på næsten 27 procent indtil de seneste tal i 2006.

En del af forklaringen skal nok findes hos IP-telefoni, der har vundet stor popularitet. IT- og Telestyrelsen har kun mulighed for at føre statistik på danske udbydere af IP-telefoni. Men hos disse alene er antallet af IP-telefoni-abonnementer steget med mere end 300 procent fra 60.527 til 268.180 fra 2005 til 2006.

Martin Jensen Buch, fuldmægtig hos IT- og Telestyrelsen er ikke i tvivl om at vi vil se tendensen fortsætte. Især mobiltelefoniens popularitet er ikke til at tage fejl af.

”Tendensen har været klar i de sidste mange år. Folk migrerer til mobiltelefon," siger han.

Folk foretrækker dog stadig at tale i fastnet-telefonerne. Fastnet og IP-telefoni står stadig for hovedparten af taleminutterne. Også det har dog en stakket frist.

”De nærmer sig hinanden, om ganske få år vil der være flere taleminutter på mobil hvis tendensen fortsætter,” siger Martin Jensen Buch.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S