Historisk GSM-aftale fylder 20 år

For 20 år siden underskrev 15 teleoperatører en historisk aftale, der betød starten på GSM-nettet. København spillede en afgørende rolle.

Artikel top billede

2,5 milliarder mennesker drager i dag nytte af GSM-aftalen, der blev indgået i 1987 i København.

7. september 1987 var en skelsættende dag for teleindustrien.

15 teleselskaber fra 13 forskellige lande mødtes den dag i København for at underskrive en aftale om at etablere GSM-nettet.

Ifølge GSMA, der repræsenterer over 700 teleselskaber, var det GSM-aftalen, der var startskuddet på den teknologiske evolution, der i dag ses i form af 3G og Turbo 3G.

“Aftalen fra 1987 er bredt anerkendt som grundlæggelsen af den globale mobilindustri og fødslen af en af vor tids største teknologiske præstationer," udtaler Rob Conway, der er adminsitrerende direktør GSMA.

I dag anvender over 2,5 milliarder mennesker GSM til at tale i mobil og sende SMS'er.

25 års netværksudvikling

Den første netværksteknologi, NMT (Nordisk Mobil Telefon), gik dog i luften allerede fem år før GSM. NMT var analog og kun anvendelig til tale. Først efter 20 års tro tjeneste lukkede TDC i 2002 for NMT-nettet.

GSM blev kommercielt lanceret i begyndelsen af 1990'erne, og det er den teknologi, der den dag i dag anvendes af de fleste mobiltelefoner i Danmark og i verden.

GSM er fuldt ud digital og blev derfor kaldt for et 2. generations system.

Datahastigheden er dog begrænset, og derfor udviklede man GPRS og EDGE, begge udvidelser på GSM-nettet, der blandt andet gør det muligt at surfe på det mobile internet og sende mails.

3G-telefoni, der bygger på UMTS-teknologien, kom til Danmark i begyndelsen af årtusindet, og er det første bud på en netværksteknologi, der kan bruges til egentlige multimedie-funktioner.

Til trods for milliardinvesteringer fra de danske teleselskaber er 3G endnu ikke blevet den folkelige succes, som mange forventede.

Til gengæld er teleselskaberne TDC, Telia, Sonofon og 3 nu alle i gang med at opbygge Turbo 3G-net, HSPA, der er en opgradering af det eksisterende 3G-net. Hastighederne går dermed fra 384 Kbit/s til adskillige Mbit/s.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S