Instant Messaging

Tilbage til artiklen Syv farlige forbruger-teknologier.

ICQ, MSN Messenger og andre chat programmer er en almindelig del af hverdagen, ikke bare for skolebørn men også deres forældre.

Det er en hurtig og smart måde lige at aflevere en hurtig besked om at huske madpakken eller, at ungen går med en kammerat hjem i stedet for at vade hen på fritidshjemmet.

Og mange af de voksne tager det praktiske værktøj med på arbejdet. Og hvorfor ikke?

Det virker jo. Og tilmed effektivt, hvis man skal have et hurtigt svar fra en kollega et andet sted i huset eller på forretningsrejse.

”Typisk kører den slags jo ikke på en sikker forbindelse. Den mest udbredte Instant Messaging er MSN Messenger, og her kan alle jo se, hvad der bliver skrevet. Ingen kryptering. Ingen beskyttelse af, hvad du skriver til din søn eller kollega. Det gælder også ICQ og andre,” siger Shehzad Ahmad.

Med disse er det let for uvedkommende at opsnappe kommunikationen.

Han peger på, at der er rig mulighed for at finde gratis værktøjer, som krypterer kommunikationen.

”Man kan for eksempel få en nøgle til at kryptere kommunikationen, så den er beskyttet,” siger Shehzad Ahmad.

Tilbage til artiklen Syv farlige forbruger-teknologier.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job