Trommeslager lægger sag an mod Apple

Den tidligere trommeslager i det amerikanske rockband Ramones har lagt sag an mod Apple iTunes og en række forhandlere, der har solgt hans musik online.

Trommeslageren fra punkpionererne The Ramones, Richard Reinhardt, mener ikke at hans musikforlag har haft ret til at ”autorisere og duplikere seks sange han skrev mellem 1983 og 1987,” som det hedder i søgsmålet.

Musikken er blevet solgt gennem Apples iTunes-butik, på Wal-Mart.com og gennem Real Networks’ Real Store.

De seks sange Smash You, Somebody Put Something in My Drink, Human Kind, I'm Not Jesus, I Know Better Now og (You) Can't Say Anything Nice ejes af Reinhardt alene, og han mener derfor ikke at forlaget har ret til at indgå aftale om at sælge musikken gennem onlinebutikkerne.

Ikke første gang

Reinhardts sag er ikke første gang der har været knas med rettighederne ved online-salg.

Tidligere på året vandt 80’er-popgruppen Dodo and the Dodos en lignende sag herhjemme. Pladeselskabet Sony BMG havde distribueret bandets musik digitalt, hvilket kontrakten fra slutfirserne ikke gav tilladelse til.

Også rapperen Eminem har været involveret i en lignende sag. Her var det pladeselskabet Universal, der havde indgået aftale med Apple, mens Eight Mile Style og Martin Affiliated, der ejer copyright og publiceringsrettigheder til Eminems musik fastholder, aldrig at have givet tilladelse til, at musikken bliver solgt i online-butikken.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere