Innovationspris til dansk it-milliardær

Net-tv-stationen Joost vinder bronze for teknologisk innovation i konkurrence arrangeret af den amerikanske avis Wall Street Journal.

Joost vandt kategorien media/broadcasting og den samlede bronzemedalje, da Wall Street Journal afholdt sin syvende Technology Innovation Awards-konkurrence.

Ideen med Joost er, at man kan se tv-programmer på sin computer, når man har lyst. I fuld skærm og i fuld længde. Imens kan man for eksempel chatte med andre brugere. Joost bruger peer-to-peer-teknologi for at sikre hurtig og pålidelige datalevering.

Juryen lagde vægt på den gode brugeroplevelse, som den forventer, kan få folk til rent faktisk at bruge tjenesten som en måde at se tv-indhold på.

Bag net-tv-tjenesten Joost står danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström, der opnåede status som internet-adel ved at skabe fildelingstjenesten Kazaa og IP-telefonitjenesten Skype.

Joost har allerede aftaler med en lang række indholdsleverandører verden over. Både kendte og ukendte. Danmarks Radio er indtil videre den eneste danske leverandør.

For at vinde en Technology Innovation Award skal man have opfundet noget, der bryder med den måde man plejer at gøre tingene på. Det er ikke nok, at træde et trin op af udviklingsstigen.

Guld og sølv

Guldmedaljen løb schweiziske Novartis og Speedel med, for en ny type medicin, der kan modvirke højt blodtryk ved at blokere et enzym, der kan sætte tilstanden i gang. Det ligger ikke fast, at den nye medicin vil fungere bedre end eksisterende behandlinger, men juryen lagde vægt på, at der er tale om en ny tilgang til behandlingen af højt blodtryk.

Sølvmedaljen gik til amerikanske Aqua Sciences for en metode, der kan udvinde drikkevand af luften. Selv i de tørreste områder på jorden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S