Ny trådløs standard på vej til virksomhederne

Erhvervsprodukterne til den næste generation trådløse netværk er på vej. Et nøgleord er bedre dækning, der skal eliminere forbindelsesproblemer ved streaming af video eller IP-telefoni.

Den hidtil hurtigste officielle standard til trådløse netværk er 802.11g, som blev lanceret for efterhånden mange år siden.

Den nye standard, 802.11n er i støbeskeen, men eftersom arbejdet med standardisering af WLAN går langsomt, og konkurrencen er benhård, lancerer producenterne hele tiden produkter med den nye teknologi, som endnu ikke er standardiseret.

Den manglende godkendelse maner dog ikke til bekymring hos Cisco.

"Grundelementerne i 802.11n-standarden er på plads, og det er kun på servicesiden, der i øjeblikket justeres," fortæller produktchefen for Ciscos trådløse netværksenhed Bryan Pelham, der er på besøg i Danmark.

På forbrugersiden har man i mere end et år kunnet købe produkter, der understøtter 802.11n, og nu vil Cisco også have standarden, ud i virksomhederne.

"Den væsentligste fordel ved n-løsninger er, at signalet kan spredes markant bedre og mere harmonisk. Det betyder, at der ikke opstår huller i transporten af datapakker, hvilket giver bedre muligheder for eksempelvis streaming af video," siger Bryan Pelham.

MIMO lukker huller

Et af de teknologiske skridt, der har haft betydning kaldes MIMO (Multiple Input Multiple Output). Teknologien giver både højere hastighed og større rækkevidde, og så er den bagudkompatibel med 802.11b og -g.

Forbedringerne bygger blandt andet på, at teknologien anvender flere radiokanaler og kan skelne mellem brugbare og ikke brugbare kanaler.

"MIMO er sådan set ikke en ny teknologi, den har været benyttet af forsvaret i årevis, men den er fortræffelig til det trådløse netværk," siger Kent Madsen, der er teknisk direktør i Cisco, Danmark.

Ud over en bedre præstation giver MIMO-teknologien også en bedre dækning inden for dens rækkevidde, og der er betydeligt færre problemer med områder, hvor man ikke kan få forbindelse til nettet.

Dårlig rækkevidde og områder, hvor brugeren ikke kan få adgang til netværket, er hyppigt forekommende svagheder ved trådløse netværk i dag.

Hvis netværket skal forsyne en kunde med streaming data i form af videoprogrammer eller IP-telefoni, kan sådanne forbindelsesproblemer være direkte ødelæggende.

"802.11n retter op på disse svagheder, og det giver nye muligheder for at udnytte eksempelvis video i virksomhederne," siger Kent Madsen.

I første omgang forventer Cisco, at det bliver sygehussektoren og uddannelsessektoren, der vil tage den hurtige og stabile netværksstandard til sig.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S