Russerne får Linux fra første klasse

Om to år får alle russiske skoler installeret et Linux-baseret og russisk styresystem. I Danmark er det kun få skoler, der har installeret Linux.

Den russiske bjørn omfavner Linux-pingvinen.

Russiske skolebørn kan nemlig allerede nu begynde at vænne sig til tanken om at bruge Linux i det daglige skolearbejde, for om to år vil styresystemet Russian OS blive installeret på alle landets skoler.

Russian OS er baseret på Linux, og det vil blive muligt for hver enkelt elev selv at installere operativsystemet.

Det skriver cnews.ru.

"I 2008 vil russisk software blive testet i tre pilot-regioner, som er: Tomsk, Perm og Tatarstan-republikken, så vi er klar til at installere vores software på hver enkelt skole-computer i 2009," lyder det fra den russiske kommunikationsminister Leonid Reiman til cnew.ru.

Flere russiske analytikere anser regeringens planer for at være realistiske.

Rubler i kassen

Indførelsen af Russian OS sker på grund af høje licenspriser til udenlandske selskaber som Microsoft og andre softwarefirmaer, der tidligere har domineret de russiske desktoppe.

Udmeldingen om implementeringen af Russian OS kommer også som en konsekvens af, at der har været et heftigt misbrug af Microsoft-licenser i Rusland. Eksempelvis sagsøgte Microsoft for et halvt år siden den russiske skolelærer Alexander Ponosov for at have distribueret ulovlige Microsoft-software til en værdi af omkring 60.000 kroner på den lokale skoles computer.

Sagen fik dengang den tidligere supermagtsleder Michail Gorbatjov til direkte at bønfalde Bill Gates til at se igennem fingrene med foreteelsen.

Ikke på vej i Danmark

I Danmark har et lignende initiativ om implementeringen af Linux på alle landets skoler lange udsigter.

Det skyldes, at beslutningen om at indføre Linux-baserede styresystemer i de danske folkeskoler ikke bestemmes fra centralt hold.

Det er derimod helt op til den enkelte kommune, om dens folkeskoler skal køre med Windows eller Linux skole-pc'erne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S