Russerne får Linux fra første klasse

Om to år får alle russiske skoler installeret et Linux-baseret og russisk styresystem. I Danmark er det kun få skoler, der har installeret Linux.

Den russiske bjørn omfavner Linux-pingvinen.

Russiske skolebørn kan nemlig allerede nu begynde at vænne sig til tanken om at bruge Linux i det daglige skolearbejde, for om to år vil styresystemet Russian OS blive installeret på alle landets skoler.

Russian OS er baseret på Linux, og det vil blive muligt for hver enkelt elev selv at installere operativsystemet.

Det skriver cnews.ru.

"I 2008 vil russisk software blive testet i tre pilot-regioner, som er: Tomsk, Perm og Tatarstan-republikken, så vi er klar til at installere vores software på hver enkelt skole-computer i 2009," lyder det fra den russiske kommunikationsminister Leonid Reiman til cnew.ru.

Flere russiske analytikere anser regeringens planer for at være realistiske.

Rubler i kassen

Indførelsen af Russian OS sker på grund af høje licenspriser til udenlandske selskaber som Microsoft og andre softwarefirmaer, der tidligere har domineret de russiske desktoppe.

Udmeldingen om implementeringen af Russian OS kommer også som en konsekvens af, at der har været et heftigt misbrug af Microsoft-licenser i Rusland. Eksempelvis sagsøgte Microsoft for et halvt år siden den russiske skolelærer Alexander Ponosov for at have distribueret ulovlige Microsoft-software til en værdi af omkring 60.000 kroner på den lokale skoles computer.

Sagen fik dengang den tidligere supermagtsleder Michail Gorbatjov til direkte at bønfalde Bill Gates til at se igennem fingrene med foreteelsen.

Ikke på vej i Danmark

I Danmark har et lignende initiativ om implementeringen af Linux på alle landets skoler lange udsigter.

Det skyldes, at beslutningen om at indføre Linux-baserede styresystemer i de danske folkeskoler ikke bestemmes fra centralt hold.

Det er derimod helt op til den enkelte kommune, om dens folkeskoler skal køre med Windows eller Linux skole-pc'erne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect