EU undersøger monopolanklager mod Qualcomm

Efter to års efterforskning åbner EU-Kommissionen nu endnu en undersøgelse af en global amerikanskbaseret leverandør. Seks konkurrenter har klaget over Qualcomms forretningspraksis.

EU-Kommissionen har indledt en officiel undersøgelse af tele- og elektronikproducenten Qualcomm Inc.

Kommissionen undersøger om, selskabet har misbrugt sin markedsposition i forbindelse med salget af chips til mobiltelefoner og omfatter markedet for chips, baseret på CDMA (code-division multiple acces) og WCDMA (wideband CDMA) teknologi. WCDMA-chips bruges i europæiske 3G-mobiltelefoner baseret på UTMS-standarden (Universal Mobile Telecommunications System).

Det understreges dog i EU-Kommissionens meddelelse, at undersøgelsen ikke skal ses som et tegn på, at Kommissionen ligger inde med de fældende beviser. Og Kommissionen har da heller ikke fastsat nogen dato for afslutningen af undersøgelsen, selvom den har udtalt, at sagen har prioritet.

Sagen begyndte i 2005

Den efterforskning, der går forud for en officiel undersøgelse, begyndte i oktober 2005. Her modtog EU-Kommissionen klager fra Nokia, LM Ericsson, Texas Instruments Inc., Broadcom Corp., NEC Corp og Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. over Qualcom.

Klagerne gik på, at selskabet ikke behandlede kunder efter de såkaldte FRAND-betingelser, når de købte licenser til Qualcoms teknologi.

FRAND-betingelser dækker over begreberne fair, reasonable og non-discriminatory eller en fair, anstændig og ikke-diskriminerende måde. Og betingelserne bliver ofte brugt som udgangspunkt, når virksomheder skal købe licenser til at anvende andre selskabers patenterede teknologier i deres produkter.

De seks firmaer har indgivet separate anklager, og deler en fælles bekymring over Qualcomms opførsel. Ifølge EU-Kommissionen frygter selskaberne, at Qualcomms forretningspraksis vil hindre konkurrence og skade forbrugerne ved at forsinke udvikling af nye telefoner.

Derudover mener Kommissionen, at Qualcomms praksis risikerer at skade standardiseringsarbejdet, fordi det bliver svære for selskaberne at samarbejde.

Qualcomm siger, at deres licensmodel har gjort det muligt for nye aktører at komme ind på markedet. Det har ifølge Qualcomm resulteret i et større udbud af produkter og faldende priser på terminaler.

Oversat af Bo Madsen

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S