EU undersøger monopolanklager mod Qualcomm

Efter to års efterforskning åbner EU-Kommissionen nu endnu en undersøgelse af en global amerikanskbaseret leverandør. Seks konkurrenter har klaget over Qualcomms forretningspraksis.

EU-Kommissionen har indledt en officiel undersøgelse af tele- og elektronikproducenten Qualcomm Inc.

Kommissionen undersøger om, selskabet har misbrugt sin markedsposition i forbindelse med salget af chips til mobiltelefoner og omfatter markedet for chips, baseret på CDMA (code-division multiple acces) og WCDMA (wideband CDMA) teknologi. WCDMA-chips bruges i europæiske 3G-mobiltelefoner baseret på UTMS-standarden (Universal Mobile Telecommunications System).

Det understreges dog i EU-Kommissionens meddelelse, at undersøgelsen ikke skal ses som et tegn på, at Kommissionen ligger inde med de fældende beviser. Og Kommissionen har da heller ikke fastsat nogen dato for afslutningen af undersøgelsen, selvom den har udtalt, at sagen har prioritet.

Sagen begyndte i 2005

Den efterforskning, der går forud for en officiel undersøgelse, begyndte i oktober 2005. Her modtog EU-Kommissionen klager fra Nokia, LM Ericsson, Texas Instruments Inc., Broadcom Corp., NEC Corp og Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. over Qualcom.

Klagerne gik på, at selskabet ikke behandlede kunder efter de såkaldte FRAND-betingelser, når de købte licenser til Qualcoms teknologi.

FRAND-betingelser dækker over begreberne fair, reasonable og non-discriminatory eller en fair, anstændig og ikke-diskriminerende måde. Og betingelserne bliver ofte brugt som udgangspunkt, når virksomheder skal købe licenser til at anvende andre selskabers patenterede teknologier i deres produkter.

De seks firmaer har indgivet separate anklager, og deler en fælles bekymring over Qualcomms opførsel. Ifølge EU-Kommissionen frygter selskaberne, at Qualcomms forretningspraksis vil hindre konkurrence og skade forbrugerne ved at forsinke udvikling af nye telefoner.

Derudover mener Kommissionen, at Qualcomms praksis risikerer at skade standardiseringsarbejdet, fordi det bliver svære for selskaberne at samarbejde.

Qualcomm siger, at deres licensmodel har gjort det muligt for nye aktører at komme ind på markedet. Det har ifølge Qualcomm resulteret i et større udbud af produkter og faldende priser på terminaler.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse