EU undersøger monopolanklager mod Qualcomm

Efter to års efterforskning åbner EU-Kommissionen nu endnu en undersøgelse af en global amerikanskbaseret leverandør. Seks konkurrenter har klaget over Qualcomms forretningspraksis.

EU-Kommissionen har indledt en officiel undersøgelse af tele- og elektronikproducenten Qualcomm Inc.

Kommissionen undersøger om, selskabet har misbrugt sin markedsposition i forbindelse med salget af chips til mobiltelefoner og omfatter markedet for chips, baseret på CDMA (code-division multiple acces) og WCDMA (wideband CDMA) teknologi. WCDMA-chips bruges i europæiske 3G-mobiltelefoner baseret på UTMS-standarden (Universal Mobile Telecommunications System).

Det understreges dog i EU-Kommissionens meddelelse, at undersøgelsen ikke skal ses som et tegn på, at Kommissionen ligger inde med de fældende beviser. Og Kommissionen har da heller ikke fastsat nogen dato for afslutningen af undersøgelsen, selvom den har udtalt, at sagen har prioritet.

Sagen begyndte i 2005

Den efterforskning, der går forud for en officiel undersøgelse, begyndte i oktober 2005. Her modtog EU-Kommissionen klager fra Nokia, LM Ericsson, Texas Instruments Inc., Broadcom Corp., NEC Corp og Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. over Qualcom.

Klagerne gik på, at selskabet ikke behandlede kunder efter de såkaldte FRAND-betingelser, når de købte licenser til Qualcoms teknologi.

FRAND-betingelser dækker over begreberne fair, reasonable og non-discriminatory eller en fair, anstændig og ikke-diskriminerende måde. Og betingelserne bliver ofte brugt som udgangspunkt, når virksomheder skal købe licenser til at anvende andre selskabers patenterede teknologier i deres produkter.

De seks firmaer har indgivet separate anklager, og deler en fælles bekymring over Qualcomms opførsel. Ifølge EU-Kommissionen frygter selskaberne, at Qualcomms forretningspraksis vil hindre konkurrence og skade forbrugerne ved at forsinke udvikling af nye telefoner.

Derudover mener Kommissionen, at Qualcomms praksis risikerer at skade standardiseringsarbejdet, fordi det bliver svære for selskaberne at samarbejde.

Qualcomm siger, at deres licensmodel har gjort det muligt for nye aktører at komme ind på markedet. Det har ifølge Qualcomm resulteret i et større udbud af produkter og faldende priser på terminaler.

Oversat af Bo Madsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune