Roen genoprettet i DKUUG

Der var lagt op til kampvalg og slagsmål om millionformuen på gårdsdagens generalforsamling i DKUUG. Det hele endte dog med en solid tillidserklæring til formanden og bestyrelsen.

"Jeg er rørt over den store opbakning, der blev vist mig ved afstemningen," fortæller Donald Axel, der i går blev genvalgt som formand for DKUUG (Danish Unix User Group) med 900 stemmer for og 200 stemmer i mod.

"Mit oplæg til generalforsamlingen gik på, at vi skal være venner og ikke fjender, og det ser ud til at være faldet i god jord," fortæller han.

Donald Axel ser det således som sin fornemmeste opgave at stabilisere foreningen, der har en central rolle i det danske Open Source-miljø.

Strid om millioner

Striden i DKUUG har blandt andet stået omkring foreningens formue på cirka 13 millioner kroner.

Til generalforsamlingen blev der stillet forslag om en økonomisk konstruktion, som anbragte bestyrelsen udenfor døren i forbindelse med håndteringen af midlerne, men den løsning blev ikke vedtaget.

Generalforsamlingen vedtog derimod bestyrelsens forslag om en fondskonstruktion, hvor der indgår bestyrelsesmedlemmer.

"Et klassisk problem er, at penge skaber splid, og det har desværre også været tilfældet i DKUUG," siger Donald Axel, som eller havde annonceret at han ikke ville genopstille, men ombestemte sig da forslaget om, at placerer millionformuen i en fond udenfor bestyrelsens rækkevidde dukkede op.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S