Roen genoprettet i DKUUG

Der var lagt op til kampvalg og slagsmål om millionformuen på gårdsdagens generalforsamling i DKUUG. Det hele endte dog med en solid tillidserklæring til formanden og bestyrelsen.

"Jeg er rørt over den store opbakning, der blev vist mig ved afstemningen," fortæller Donald Axel, der i går blev genvalgt som formand for DKUUG (Danish Unix User Group) med 900 stemmer for og 200 stemmer i mod.

"Mit oplæg til generalforsamlingen gik på, at vi skal være venner og ikke fjender, og det ser ud til at være faldet i god jord," fortæller han.

Donald Axel ser det således som sin fornemmeste opgave at stabilisere foreningen, der har en central rolle i det danske Open Source-miljø.

Strid om millioner

Striden i DKUUG har blandt andet stået omkring foreningens formue på cirka 13 millioner kroner.

Til generalforsamlingen blev der stillet forslag om en økonomisk konstruktion, som anbragte bestyrelsen udenfor døren i forbindelse med håndteringen af midlerne, men den løsning blev ikke vedtaget.

Generalforsamlingen vedtog derimod bestyrelsens forslag om en fondskonstruktion, hvor der indgår bestyrelsesmedlemmer.

"Et klassisk problem er, at penge skaber splid, og det har desværre også været tilfældet i DKUUG," siger Donald Axel, som eller havde annonceret at han ikke ville genopstille, men ombestemte sig da forslaget om, at placerer millionformuen i en fond udenfor bestyrelsens rækkevidde dukkede op.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job