Roen genoprettet i DKUUG

Der var lagt op til kampvalg og slagsmål om millionformuen på gårdsdagens generalforsamling i DKUUG. Det hele endte dog med en solid tillidserklæring til formanden og bestyrelsen.

"Jeg er rørt over den store opbakning, der blev vist mig ved afstemningen," fortæller Donald Axel, der i går blev genvalgt som formand for DKUUG (Danish Unix User Group) med 900 stemmer for og 200 stemmer i mod.

"Mit oplæg til generalforsamlingen gik på, at vi skal være venner og ikke fjender, og det ser ud til at være faldet i god jord," fortæller han.

Donald Axel ser det således som sin fornemmeste opgave at stabilisere foreningen, der har en central rolle i det danske Open Source-miljø.

Strid om millioner

Striden i DKUUG har blandt andet stået omkring foreningens formue på cirka 13 millioner kroner.

Til generalforsamlingen blev der stillet forslag om en økonomisk konstruktion, som anbragte bestyrelsen udenfor døren i forbindelse med håndteringen af midlerne, men den løsning blev ikke vedtaget.

Generalforsamlingen vedtog derimod bestyrelsens forslag om en fondskonstruktion, hvor der indgår bestyrelsesmedlemmer.

"Et klassisk problem er, at penge skaber splid, og det har desværre også været tilfældet i DKUUG," siger Donald Axel, som eller havde annonceret at han ikke ville genopstille, men ombestemte sig da forslaget om, at placerer millionformuen i en fond udenfor bestyrelsens rækkevidde dukkede op.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS