Roen genoprettet i DKUUG

Der var lagt op til kampvalg og slagsmål om millionformuen på gårdsdagens generalforsamling i DKUUG. Det hele endte dog med en solid tillidserklæring til formanden og bestyrelsen.

"Jeg er rørt over den store opbakning, der blev vist mig ved afstemningen," fortæller Donald Axel, der i går blev genvalgt som formand for DKUUG (Danish Unix User Group) med 900 stemmer for og 200 stemmer i mod.

"Mit oplæg til generalforsamlingen gik på, at vi skal være venner og ikke fjender, og det ser ud til at være faldet i god jord," fortæller han.

Donald Axel ser det således som sin fornemmeste opgave at stabilisere foreningen, der har en central rolle i det danske Open Source-miljø.

Strid om millioner

Striden i DKUUG har blandt andet stået omkring foreningens formue på cirka 13 millioner kroner.

Til generalforsamlingen blev der stillet forslag om en økonomisk konstruktion, som anbragte bestyrelsen udenfor døren i forbindelse med håndteringen af midlerne, men den løsning blev ikke vedtaget.

Generalforsamlingen vedtog derimod bestyrelsens forslag om en fondskonstruktion, hvor der indgår bestyrelsesmedlemmer.

"Et klassisk problem er, at penge skaber splid, og det har desværre også været tilfældet i DKUUG," siger Donald Axel, som eller havde annonceret at han ikke ville genopstille, men ombestemte sig da forslaget om, at placerer millionformuen i en fond udenfor bestyrelsens rækkevidde dukkede op.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S