Fredagens aviser om it

De unge gider ikke it-branchen. Dansk offensiv skal tiltrække spanske it-folk.

De unge gider ikke it-branchen

På trods af god løn og masser af frynsegoder er der 6.000 ubesatte stillinger i landets it-virksomheder. Der bliver slået 100 stillinger op om dagen.
Masser af frynsegoder og en startløn på over 30.000 kroner om måneden er ganske almindeligt i it-branchen. Alligevel er der mere end 6.000 ubesatte stillinger i landets it-virksomheder, og der bliver i øjeblikket slået 100 nye stillinger op hver dag. It-virksomhederne peger på branchens nørdede image som den største barriere for at rekruttere nok unge til it-uddannelserne. ”Af en eller anden grund kan børn og unge ikke forestille sig, at de kan leve af it, når de bliver voksne. De opfatter computeren som et legetøj, som de måske oven i købet er blevet skældt ud for at bruge for meget tid på. Det er ikke fremtidig løn, som trigger unge, der vælger uddannelse. Det er kontakt med andre mennesker og rejser, der lokker, når man skal vælge uddannelse,” siger direktør Jakob Lyngsø fra IT-Branchen, som snart søsætter en imagekampagne for at tiltrække flere unge. (Politiken)

Dansk offensiv skal tiltrække spanske it-folk

6000 ubesatte stillinger i de danske it-virksomheder får nu den danske ambassade i Madrid og organisationen it-Branchen til at skride til handling. Et fælles fremstød skal lokke unge spanske it-folk til landet. ”Det vigtigste er først og fremmest, at få fortalt de unge spaniere at de har en mulighed i Danmark. Det er et budskab, som ikke er kommunikeret før,” siger underdirektør i IT-Branchen Henrik Egede, der peger på to centrale argumenter for, at spanske it-folk skal gribe chancen og flytte sydfrugterne til det kolde nord. ”Vi har 6000 ledige job. Og så har vi nogle frontlinjeløsninger, der er blandt de bedste i verden, og som kan give nogle spændende faglige udfordringer. Derfor kunne man godt lokke flere herop og tage to-tre år, hvor de både er med til at hjælpe de danske virksomheder, der mangler hænder, og samtidig får nogle kvalifikationer med sig hjem," siger Henrik Egede, der ikke er i tvivl om, at lønnen er et attraktivt parameter. (Børsen)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S