Engelsk politi i digitalt mareridt

Billedkvaliteten er for dårlig til politiets efterforskning, og de engelske domstole overspiller digitale optagelser fra overvågningskameraer til VHS-bånd. Det er hverdagen i verdens mest overvågede samfund.

England bliver kaldt verdens mest overvågede land. At dømme efter antallet af kameraer installeret på offentlige steder, er der formentlig noget om snakken.

Det præcise antal kameraer i offentlig engelsk rum kendes ikke, men et bud lyder på 4,2 millioner kameraer.

I London risikerer borgeren at blive indfanget af flere end 300 forskellige kameralinser i løbet af en helt almindelig dag.

Til gengæld er risikoen for at blive genkendt ved hjælp af disse optagelser ikke overvældende stor, hvis man dømmer ud fra oplysningerne i rapporten National CCTV Strategy, som det engelske indenrigsministerium har ladet udarbejde.

Rapporten siger, at billedkvaliteten af over 80 procent af de CCTV-optagelser (Closed Circuit TV), som politiet får udleveret, er så ringe, at billederne kun dårligt egner sig til at blive brugt ved efterlysninger i aviser eller elektroniske medier.

Skulle en sag alligevel ende i retten, er de engelske domstole i mange tilfælde slet ikke i stand til at håndtere digitalt bevismateriale.

Ofte ses de digitale optagelser overspillet til videobånd, når de optræder som beviser i retssalene.

Grå hår under bobby-hjelmen

Det er imidlertid ikke kun den dårlige billedkvalitet, der får de grå hår til at yngle under politistyrkens bobby-hjelme.

Det teknologiske skift fra gammeldags VHS-videobånd til digitale optagelser er en stor udfordring.

I den præ-digitale tidsalder, var VHS trods alt en slags standard.

Men der er ikke noget, der minder om standard for de digitale optagelser, der kommer fra hundredvis af forskellige systemer, med hver sit format og unikke software, viser rapporten.

Det betyder, at mange engelske politikredse reelt hverken har evner eller kapacitet til at sikre beviser i form af digitale optagelser.

De økonomiske udgifter til teknisk ekspertbistand, når politiet vil sikre sig digitalt optaget bevismateriale på tværs af platforme og formater, afgør i mange tilfælde, at politiet lader helt være.

Udbredelsen af digitale optagelser betyder tilmed, at politiet har fået kortere tid til at gennemføre efterforskningen.

Omkostningerne til lagring af de enorme mængder billeder og film er nemlig så store, at gemmetiden inden materialet slettes og erstattes af nyt, ofte reduceres betydeligt af systemadministratorerne, hedder det i rapporten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos