Et bundt kreditkort kan købes på nettet for 25 kroner

Et bundt kreditkort med 10-20 kort koster mellem to og 25 kroner på nettets hælersider.

Internettets underverden er blevet en milliardindustri, hvor kriminelle køber illegale varer af hackere, som tjener styrtende med penge.

Det konkluderer it-sikkerhedsfirmaet Symantec i rapporten Internet Security Threat Report XII, der udkommer to gange om året.

Rapporten er baseret på data indsamlet i 180 lande samt på overvågning af to millioner falske e-mailadresser for spam- og phishing-aktiviteter i form af e-mails fra mere end 20 lande.

Mere og mere professionel

Symantec konstaterer, at it-kriminalitet bliver stadig mere professionel og kommercielt, og at det er blevet lettere at købe ulovlige kontoinformationer og pinkoder på nettet.

For eksempel koster et komplet phishing-computerprogram cirka 300 kroner, mens kreditkort handles i bundter til mellem to og 25 kroner per bundt.

Bankkontooplysninger sælges til mellem 200 og 2.600 kroner stykket, afhængig af indhold.

Symantec beregner, at ulovlig handel med kreditkort og bankkontooplysninger, udgør 43 procent af den samlede svindel det seneste halve år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere