Briter forventer at sælge 200.000 iPhones til jul

Den britiske iPhone-operatør, O2, forventer at lange op mod 200.000 iPhones over disken henover jul og nytår.

På fredag lander Apples meget omtalte iPhone i Storbritannien.

Landets største mobiloperatør, O2, der har eneret på telefonen i landet, mener, at den vil blive den hidtil hurtigst sælgende mobiltelefon, skriver Financial Times.

Matthew Key, chef for 02’s britiske afdeling, vurderer, at der vil blive solgt et par hundrede tusinder enheder fra Apples, O2’s egne og Carphone Warehouses butikker i løbet af de kommende to måneder.

Vil komme endnu højere op

Men selv det tal er ikke højt nok, mener flere analytikere.

Carolina Milanesi, analytiker hos Gartner mener de første to måneder kan byde på salg mellem 350.000 og 400.000 enheder, skriver Financial Times.

IPhonen, der blev sendt på det amerikanske marked i juni, solgte i løbet af de første to en halv måneder en million eksemplarer i USA. Vel at mærke uden fordel af julehandlen.

Analytikere påpeger, at de eneste telefoner, der har givet anledning til lige så stor begejstring i spenderbukserne, er Motorolas originale Razr og SonyEricssons CyberShot- og Walkman-telefoner.

Iphonens måske mest iøjnefaldende svaghed er, at den kun fungerer på det almindelige GSM-net og EDGE, der giver noget langsommere hastigheder, end hurtigere 3- og 3,5g-netværk som UMTS og HSDPA.

Matthew Key er dog overbevist om, at O2 også vil få 3G-udgaven af iPhone, der formentlig kommer engang i anden halvdel af 2008, ifølge Financial Times.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere