Avancerede mobiler bliver revet ned af hylderne

De avancerede mobiltelefoner - smartphones - vil blive flået ned af hylderne i de kommende år. Salget ventes at stige med 33 procent om året i de næste fem år.

Computerworld News Service: Analysehuset In-Stat forventer, at salget af de avancerede smartphones vil stige med 33 procent om året indtil 2012.

Analysehuset baserer sine forventninger på en række faktorer.

For det første begynder mange smartphone-brugere først nu at forstå telefonens potentielle værdi.

De vil derfor downloade flere og flere applikationer og bruge flere penge og mere tid på telefonen i takt med, at de indser de mange fordele

Også virksomhederne begynder at forstå værdien ved at uddele virksomhedsejede smartphones til medarbejderne, og det får dem til at ændre de relevante politikker, viser In-Stats undersøgelse.

Virksomheder ejer telefonerne

In-Stat fortæller for eksempel, at virksomheder, der tidligere har haft aftaler om godtgørelse af medarbejdernes mobilregninger, nu ændrer disse aftaler, så virksomheden bliver opkrævet direkte, og telefonerne er ejet af virksomheden.

Ifølge In-Stat køber virksomhederne også flere telefoner til deres medarbejdere, fordi de kan se, at det øger produktiviteten.

Samtidig bliver virksomhederne i stigende grad opsøgt af trådløse operatører, fordi konkurrencen inden for mobilmarkedet intensiveres, og de sælger flere telefoner til en større kundekreds.

Prisen på smartphones er også faldende, hvilket gør det muligt for forbrugerne at købe en telefon til en rimelig pris, samtidig med, at virksomhederne har mulighed for at købe flere af dem til medarbejderne, siger In-Stat.

Derudover viser In-Stats undersøgelse, at:

- Alle eksisterende smartphone-styresystemer vil opleve vækst på tocifrede beløb de næste fem år med undtagelse af Palms styresystem.

- Smartphone-brugere køber flere eksterne applikationer end tidligere.

- Smartphone-brugere som rejser ofte bruger deres telefoner dobbelt så meget som brugere, der ikke rejser.

- Væksten på markedet for smartphones vil primært skyldes, at brugeren anvender telefoner i stedet for bærbare computere.

Oversat af Mille Bindslev




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere