Artikel top billede

Tysk teleselskab beordret til at sælge ulåst iPhone

T-Mobile vil sælge oplåst iPhone i Tyskland indtil et krav fra rivalen Vodafone er afgjort i retten. Prisen er dog hamper.

Tyske T-Mobile vil sælge en ulåst iPhone, mens selskabet kæmper mod rivalen Vodafone i retten, fortæller virksomheden.

Beslutningen kommer efter, en tysk domstol har givet Vodafone ret i et krav om, at T-Mobile enten skal sælge en oplåst iPhone eller helt fjerne den fra markedet.

Vodafone hævder, at tysk konkurrencelov forbyder en operatør at sælge en låst telefon med to års bindende kontrakt. Derfor vil nu T-Mobile nu sælge en ulåst iPhone indtil appelsagen er afgjort i retten.

”Vi mener ikke, at loven er gældende i denne situation. Vi vil stadig have en afgørelse i retten,” siger Klaus Czerwinski, talsmand for T-Mobile.

Hvis T-Mobile vinder appelsagen, vil den ulåste telefon blive fjernet fra markedet.

Fordele og ulemper

Den åbne iPhone vil koste 7.445 kroner. Det er mere end 4.000 kroner over de knap 3.000 kroner, som den låste udgave koster.

Til gengæld for merprisen vil købere selv kunne vælge deres mobiloperatør og abonnementstype.

For brugere med et mobilforbrug på under 180 kroner om måneden vil der være penge at spare over de 24 måneder den låste telefon binder forbrugeren.

Til den pris får man dog næppe adgang til et flat-rate dataabonnement som det, der følger med iPhone, og den populære Visual Voicemail-funktion må man også undvære.

Der burde ikke umiddelbart være noget til hinder for, at bruge en ulåst iPhone med et dansk abonnement.

Interessen for en ulåst iPhone er tydeligvis til stede. Det viser den store undergrundsindsats for at låse telefonen op. Hidtil har Apple’s opdateringer sat oplåsningerne ud af spil, hvorefter iPhonehackerne igen har fundet en måde at låse telefonerne op på.

T-Mobile solgte 15.000 iPhones, da den blev sat til salg 9. november, oplyser virksomheden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis