Antallet af hackerangreb eksploderer

Det finske firma F-Secure, der leverer sikkerhedssoftware, har det seneste år indsamlet dobbelt så mange eksempler på inficeret software, som de har gjort de forgangne 20 år.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Ved udgangen af 2006 og 20 år bagud, havde F-Secure indsamlet information om 250.000 angreb fra hackere, siger Mikko Hypponen fra F-Secure. Alene i år er tallet nået op på 250.000, siger han.

Andre leverandører af sikkerhedssoftware har også oplevet en veritabel bølge af forsøg på hacking. Symantec sagde tidligere på året, at de, i perioden fra januar til juni, havde opsporet 212.101 forskellige slags angreb, hvilket er en stigning på 185 procent i forhold til samme tid forrige år.

Det viser, at hackerne "udvikler mange forskelligartede varianter af malware, for at gøre livet mere besværligt for leverandørerne af sikkerhedssoftware," siger Mikko Hypponen.

De såkaldte 'varianter' ser all forskellige ud, men er variationer af kendte angreb - med samme koder og funktioner. Hackerne anvender forskellige metoder til at sløre, og kryptere, deres programmer, så det er svært for sikkerhedssoftwaren at afgøre, hvad programmets funktion er.

"Det ser ud som om, at der ikke er megen nyudvikling. Det er mængden der er eskaleret på grund af udbredelsen af masseproducerede hacker-værktøjer," hedder det i en rapport fra F-Secure, der omhandler andet halvår af 2007.

Det forøgede antal af angreb har sat leverandørerne af sikkerhedssoftware under pres. For at håndtere den stigende mængde angreb har F-Secure ansat flere sikkerhedsanalytikere, samt udviklet flere automatiserede værktøjer, der gennemgår mistænkelig software.

Hackersoftwaren gennemgår en analyse, hvorefter udbyderne af sikkerhedssoftwaren giver det en signatur, der gør det muligt at genkende angrebet.

Automatiseringen af opgaven har gjort det noget lettere, men "i sidste ende er det en person, der afgør, hvad vi giver en given signatur," siger Hypponen.

Oversat af Bo Madsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job