Antallet af hackerangreb eksploderer

Det finske firma F-Secure, der leverer sikkerhedssoftware, har det seneste år indsamlet dobbelt så mange eksempler på inficeret software, som de har gjort de forgangne 20 år.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Ved udgangen af 2006 og 20 år bagud, havde F-Secure indsamlet information om 250.000 angreb fra hackere, siger Mikko Hypponen fra F-Secure. Alene i år er tallet nået op på 250.000, siger han.

Andre leverandører af sikkerhedssoftware har også oplevet en veritabel bølge af forsøg på hacking. Symantec sagde tidligere på året, at de, i perioden fra januar til juni, havde opsporet 212.101 forskellige slags angreb, hvilket er en stigning på 185 procent i forhold til samme tid forrige år.

Det viser, at hackerne "udvikler mange forskelligartede varianter af malware, for at gøre livet mere besværligt for leverandørerne af sikkerhedssoftware," siger Mikko Hypponen.

De såkaldte 'varianter' ser all forskellige ud, men er variationer af kendte angreb - med samme koder og funktioner. Hackerne anvender forskellige metoder til at sløre, og kryptere, deres programmer, så det er svært for sikkerhedssoftwaren at afgøre, hvad programmets funktion er.

"Det ser ud som om, at der ikke er megen nyudvikling. Det er mængden der er eskaleret på grund af udbredelsen af masseproducerede hacker-værktøjer," hedder det i en rapport fra F-Secure, der omhandler andet halvår af 2007.

Det forøgede antal af angreb har sat leverandørerne af sikkerhedssoftware under pres. For at håndtere den stigende mængde angreb har F-Secure ansat flere sikkerhedsanalytikere, samt udviklet flere automatiserede værktøjer, der gennemgår mistænkelig software.

Hackersoftwaren gennemgår en analyse, hvorefter udbyderne af sikkerhedssoftwaren giver det en signatur, der gør det muligt at genkende angrebet.

Automatiseringen af opgaven har gjort det noget lettere, men "i sidste ende er det en person, der afgør, hvad vi giver en given signatur," siger Hypponen.

Oversat af Bo Madsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics