Antallet af hackerangreb eksploderer

Det finske firma F-Secure, der leverer sikkerhedssoftware, har det seneste år indsamlet dobbelt så mange eksempler på inficeret software, som de har gjort de forgangne 20 år.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Ved udgangen af 2006 og 20 år bagud, havde F-Secure indsamlet information om 250.000 angreb fra hackere, siger Mikko Hypponen fra F-Secure. Alene i år er tallet nået op på 250.000, siger han.

Andre leverandører af sikkerhedssoftware har også oplevet en veritabel bølge af forsøg på hacking. Symantec sagde tidligere på året, at de, i perioden fra januar til juni, havde opsporet 212.101 forskellige slags angreb, hvilket er en stigning på 185 procent i forhold til samme tid forrige år.

Det viser, at hackerne "udvikler mange forskelligartede varianter af malware, for at gøre livet mere besværligt for leverandørerne af sikkerhedssoftware," siger Mikko Hypponen.

De såkaldte 'varianter' ser all forskellige ud, men er variationer af kendte angreb - med samme koder og funktioner. Hackerne anvender forskellige metoder til at sløre, og kryptere, deres programmer, så det er svært for sikkerhedssoftwaren at afgøre, hvad programmets funktion er.

"Det ser ud som om, at der ikke er megen nyudvikling. Det er mængden der er eskaleret på grund af udbredelsen af masseproducerede hacker-værktøjer," hedder det i en rapport fra F-Secure, der omhandler andet halvår af 2007.

Det forøgede antal af angreb har sat leverandørerne af sikkerhedssoftware under pres. For at håndtere den stigende mængde angreb har F-Secure ansat flere sikkerhedsanalytikere, samt udviklet flere automatiserede værktøjer, der gennemgår mistænkelig software.

Hackersoftwaren gennemgår en analyse, hvorefter udbyderne af sikkerhedssoftwaren giver det en signatur, der gør det muligt at genkende angrebet.

Automatiseringen af opgaven har gjort det noget lettere, men "i sidste ende er det en person, der afgør, hvad vi giver en given signatur," siger Hypponen.

Oversat af Bo Madsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S