Pengene vælter ud af RTX Telecom

Børsnoterede RTX Telecom kommer endnu engang ud med et dundrende resultatunderskud på 98,7 millioner. Selskabet har brændt fingrene på IP-produkter.

Artikel top billede

Pengene fosser fortsat ud af det nordjyske mobiludviklingsselskab RTX Telecom. I løbet af regnskabsåret 2006/2007 tabte selskabet 98,7 millioner kroner. I fjor tabte selskabet 63 millioner kroner.

Heller ikke i omsætningen har der været vækst at spore. Sidste års omsætning på 285,1 millioner kroner er i 2006/2007 barberet ned til 216,1 millioner kroner.

Skuffende Skyp-telefon

Regnskabet kommer efter et år, hvor en højt profileret Skype-telefon ellers skulle have varmet godt i RTX Telecoms finanser, men telefonen ser ud til at være en stor skuffelse.

I ledelsesberetningen står der:

"Salget af DECT-telefoner fortsætter med at ligge på et tilfredsstillende niveau, mens salget af den egendistruerede SkypeTM og VoIP-produkter ikke har levet op til forventningerne i 2006/2007."

Ud over de svigtende salgstal på IP-produkterne tilskrives en del af tabet også ekstraordinære omkostninger til etableringen af en forretningsenhed i Hong Kong.

Aktiekursen i frit fald

Det har ellers ikke skortet på positive meldinger, siden de dårlige tal i fjor.

Både Skype-telefonen og en ordre til det sydafrikanske Skycom har været fremhævet i pressen som gode takter i forhold til at rettet den nordjyske skude op.

Også RTX Telecoms aktiekurser har det seneste år været præget af en betydelig nedgang.

Kursen er faldet med næsten 50 procent i løbet af det seneste år fra lukkekurs 85,5 den 6. december i fjor til en kurs 45 her til morgen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra en repræsentant fra RTX Telecom.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S