Pengene vælter ud af RTX Telecom

Børsnoterede RTX Telecom kommer endnu engang ud med et dundrende resultatunderskud på 98,7 millioner. Selskabet har brændt fingrene på IP-produkter.

Artikel top billede

Pengene fosser fortsat ud af det nordjyske mobiludviklingsselskab RTX Telecom. I løbet af regnskabsåret 2006/2007 tabte selskabet 98,7 millioner kroner. I fjor tabte selskabet 63 millioner kroner.

Heller ikke i omsætningen har der været vækst at spore. Sidste års omsætning på 285,1 millioner kroner er i 2006/2007 barberet ned til 216,1 millioner kroner.

Skuffende Skyp-telefon

Regnskabet kommer efter et år, hvor en højt profileret Skype-telefon ellers skulle have varmet godt i RTX Telecoms finanser, men telefonen ser ud til at være en stor skuffelse.

I ledelsesberetningen står der:

"Salget af DECT-telefoner fortsætter med at ligge på et tilfredsstillende niveau, mens salget af den egendistruerede SkypeTM og VoIP-produkter ikke har levet op til forventningerne i 2006/2007."

Ud over de svigtende salgstal på IP-produkterne tilskrives en del af tabet også ekstraordinære omkostninger til etableringen af en forretningsenhed i Hong Kong.

Aktiekursen i frit fald

Det har ellers ikke skortet på positive meldinger, siden de dårlige tal i fjor.

Både Skype-telefonen og en ordre til det sydafrikanske Skycom har været fremhævet i pressen som gode takter i forhold til at rettet den nordjyske skude op.

Også RTX Telecoms aktiekurser har det seneste år været præget af en betydelig nedgang.

Kursen er faldet med næsten 50 procent i løbet af det seneste år fra lukkekurs 85,5 den 6. december i fjor til en kurs 45 her til morgen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra en repræsentant fra RTX Telecom.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS