Pengene vælter ud af RTX Telecom

Børsnoterede RTX Telecom kommer endnu engang ud med et dundrende resultatunderskud på 98,7 millioner. Selskabet har brændt fingrene på IP-produkter.

Artikel top billede

Pengene fosser fortsat ud af det nordjyske mobiludviklingsselskab RTX Telecom. I løbet af regnskabsåret 2006/2007 tabte selskabet 98,7 millioner kroner. I fjor tabte selskabet 63 millioner kroner.

Heller ikke i omsætningen har der været vækst at spore. Sidste års omsætning på 285,1 millioner kroner er i 2006/2007 barberet ned til 216,1 millioner kroner.

Skuffende Skyp-telefon

Regnskabet kommer efter et år, hvor en højt profileret Skype-telefon ellers skulle have varmet godt i RTX Telecoms finanser, men telefonen ser ud til at være en stor skuffelse.

I ledelsesberetningen står der:

"Salget af DECT-telefoner fortsætter med at ligge på et tilfredsstillende niveau, mens salget af den egendistruerede SkypeTM og VoIP-produkter ikke har levet op til forventningerne i 2006/2007."

Ud over de svigtende salgstal på IP-produkterne tilskrives en del af tabet også ekstraordinære omkostninger til etableringen af en forretningsenhed i Hong Kong.

Aktiekursen i frit fald

Det har ellers ikke skortet på positive meldinger, siden de dårlige tal i fjor.

Både Skype-telefonen og en ordre til det sydafrikanske Skycom har været fremhævet i pressen som gode takter i forhold til at rettet den nordjyske skude op.

Også RTX Telecoms aktiekurser har det seneste år været præget af en betydelig nedgang.

Kursen er faldet med næsten 50 procent i løbet af det seneste år fra lukkekurs 85,5 den 6. december i fjor til en kurs 45 her til morgen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra en repræsentant fra RTX Telecom.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job