Det amerikanske mobile internet åbner i 2008

Det mobile internets indtog i 2008 vil presse de mobile netværksoperatører til at åbne deres netværk for en lang række mobil-telefoner fra konkurrerende operatører.

Computerworld News Service: Ifølge analysehuset IDC vil mobiloperatørerne blive tvunget mod mere åbenhed i 2008.

Grundene er mange og tæller blandt andet smartphones indtog, det brede udbud af mobile web-gadgets, der forventes at ramme markedet i den nærmeste fremtid, og Open Headset Alliance, der er en multinational gruppe med mere end 30 medlemmer, som har som mål at fremme brugen af Googles open-access Android-platform.

"Det er vigtigt at bemærke, at forholdene er helt anderledes i Europa end i USA. I USA's CDMA-verden leverer operatørerne mobiltelefonerne, og de er ikke udstyret med SIM-kort. De informationer, der herhjemme ligger på SIM-kortet, er i USA kodet ind i mobiltelefonen," fortæller John Strand, Strand Consult.

Slut med walled-garden

Denne åbenhed vil i USA betyde en ende på ”walled garden”-modellen for mobile webtjenester, som internetguruen Tim Berners-Lee advarede mod sidste måned ved Mobile Internet World Conference i Boston.

I walled garden-modellen kan abonnenter kun få forbindelse til netværk ved at bruge mobiler, der er godkendt af operatøren og kan kun bruge operatør-autoriserede applikationer på de mobiler.

Verizon kom tilsyneladende IDC’s forudsigelse i forkøbet i sidste uge, da virksomheden meddelte, at den ville give sine kunder mulighed for at oprette forbindelse til sit netværk fra andre telefoner.

Talskvinde for Verizon Nancy Stark sagde på det tidspunkt, at virksomheden faktisk havde overvejet at åbne sit netværk i et stykke tid, fordi man oplevede et "lille men voksende" antal kunder, der gerne ville oprette forbindelse til Verizons netværk uden at have en Verizon-mobil.

Tidligere på ugen rapporterede USA Today, at AT&T "gør sit mobilnetværk helt åbent" og tillader sine kunder at oprette forbindelse med den mobil, de ønsker.

Men Bryan Gardiner fra Wireds Epicenter’blog noterede, at fordi AT&T er GSM-operatør, kunne AT&T-brugere allerede koble sig på operatørens netværk med telefoner, der ikke kom fra AT&T ved at putte deres sim-kort i en anden telefon.

Telefoner fra konkurrerende operatører, der bruger teknologi som CDMA, kan stadig ikke komme på AT&T’s netværk.

Oversat af Mille Bindslev

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S