Dansk it-hjælp til blinde vinder fornem pris

Det danske RoboBraille-projekt med Lars Ballieu Christensen i spidsen, der oversætter tekst til talesyntese og punktskrift for blinde, modtager den engelske pris for Årets Projekt i IT-branchen 2007.

Artikel top billede

"Vi arbejder på at udvide tjenesten, så den håndtere endnu flere sprog, pdf-filer og matematik," siger Lars Ballieu Christensen.

Den dansk drevne RoboBraille-tjeneste har vundet årets Social Contribution Award 2007, der uddeles af British Computer Society.

Blandt de øvrige nominerede til den prestigefyldte pris var IBM, Microsoft, South Yorkshire Police Force, The University of Hull og The Environment Agency.

Den e-mail baserede RoboBraille-tjeneste giver syns- og læsehandicappede brugere mulighed for at få oversat elektroniske dokumenter, enten til syntetisk tale eller til punktskrift, når de har behov for det.

RoboBraille får prisen, fordi tjenesten understøtter målsætningen om at flest mulige mennesker skal have mulighed for at kunne bruge digitale informationer og der opnå selvhjulpenhed i hverdagen.

British Computer Society er en brancheorganisation for it-branchen med mere end 60.000 medlemmer, fordelt i over 100 lande.

Formålet med prisuddelingerne er at anerkende og promovere projekter i den britiske og europæiske it-branche, der udmærker sig professionelt, innovativt, kreativt, og som gør en udsædvanlig indsats for bestemte individer eller grupper.

Planer om pdf og matematik

"Vi er meget stolte over prisen. Godt nok var vi oppe imod nogen af IT-branchens virkelige sværvægtere, men det største skulderklap ligger nu i at projektet bliver anerkendt for sit positive sociale sigte," udtaler Lars Ballieu Christensen, RoboBraille-koordinator og leder af RoboBraille-konsortiet.

Han peger på, at i takt med at flere og flere af de informationer, vi har brug for i hverdagen, for eksempel kontoudtog, artikler og lærebøger, bliver digitaliseret, får vi stadig større behov for løsninger, der sikrer, at alle kan være med.

"Vi arbejder på at udvide tjenesten, så den håndtere endnu flere sprog, pdf-filer og matematik," siger Lars Ballieu Christensen.

Gratis for private

RoboBraille er udviklet i samarbejde med Svend Hougaard fra Synscenter Refsnæs, der ejer oversættelsesmaskinen sammen med Lars Ballieu Christensens virksomhed, Sensus.

RoboBraille-tjenesten blev introduceret på dansk i 2004, og siden januar i år har den også virket på seks andre sprog, nemlig portugisisk, litauisk, engelsk, græsk, italiensk og fransk.

Tjenesten er gratis for ikke-kommercielle brugere.

Det er planen at skabe en kommerciel kundebasis til finansiering af RoboBraille-tjenesten.

Kunderne kunne være banker, farmaceutiske virksomheder og offentlige institutioner, der kan bruge tjenesten til at producere materiale i punktskrift eller lyd til deres kunder og klienter.

Systemet har i øjeblikket kapacitet til at behandle 14.000 henvendelser i døgnet, og der oversættes cirka 1.000 mails til tale eller punktskrift om dagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos