Lene E: Spion-data skal slettes efter et år

Et år. Længere må danske tele- og internetydbydere ikke gemme logningsdata om danskernes surf- og televaner.

Artikel top billede

Justitsminister Lene Espersen (K) gør nu klart, at de oplysninger, som danske tele- og internetleverandører samler ind på grund af logningsbekendtgørelsen, skal slettes efter et år.

Det sker i svar på et paragraf 20 spørgsmål, som Line Barfoed (EL) har stillet ministeren 4. december.

Spørgsmålet blev oprindeligt taget op af Enhedslisten før valget, fordi justitsministeren i et svar til Computerworlds læsere forklarede, at logningsbekendtgørelsen ikke forholder sig til om tele- og internetleverandørerne må opbevare de loggede data længere end i et år.

Med onsdagens svar kaster ministen imidlertid lys over de uklarheder som svarene til Computerworlds læsere i første omgang skabte.

Når det nu er helt klart, at danskernes loggede data skal slettes efter et år, skyldes det, at udbydere af data- og teletjenester ifølge bekendtgørelse om udbud af elektroniske kommunikationsnet- og tjenester skal sikre "at trafikdata vedrørende abonnenter eller brugere slettes eller anonymiseres, når de ikke længere er nødvendige for fremføringen af kommunikationen," skriver Lene Espersen i svaret.

Imidlertid er det ligesom før logningsbekendtgørelsen trådte i kraft 15. september i år langt fra alt indsamlet data, som slettes efter et år. De data, som tele- og internetselskaber indsamler for at kunne debitere kunderne, kan nemlig gemmes længere af hensyn til bogføringen.

Derfor er det kun den data, som selskaberne alene logger i kraft af logningsbekendtgørelsen, som skal slettes efter et år, forklarer ministeren i svaret på Line Barfods paragraf 20 spørgsmål.

Line Barfods spørgsmål til ministeren:
"Vil ministeren tage initiativ til at fastsætte regler om, at IT-udbydere skal slette loggede oplysninger efter det år, som logningsbekendtgørelsen pålægger dem at gemme oplysninger, jf. ministerens svar til Computerworld.dk 12. oktober 2007 om, at der ikke findes sådanne regler?"

Hele Lene Espersens svar på spørgsmålet:
"Jeg har til den i spørgsmålet nævnte artikel i Computerworld bl.a. oplyst, at logningsbekendtgørelsen pålægger teleudbydere at opbevare en række oplysninger i et år til brug for efterforskning og retsforfølgning af strafbare forhold.

Logningsbekendtgørelsen forholder sig derimod ikke til, om teleselskaberne kan opbevare oplysningerne i længere tid.

Det følger imidlertid af § 33 i bekendtgørelse nr. 1031 af 12. oktober 2006 om udbud af elektroniske kommunikationsnet- og tjenester, at udbydere af offentlige elektroniske kommunikationsnet- og tjenester skal sikre, at trafikdata vedrørende abonnenter eller brugere slettes eller anonymiseres, når de ikke længere er nødvendige for fremføringen af kommunikationen.

Det fremgår dog samtidig af bestemmelsen, at det er tilladt for en udbyder at opbevare trafikdata til visse nærmere angivne formål, herunder bl.a. til debitering af abonnenter samt til opfyldelsen af de forpligtelser, der påhviler dem i medfør af logningsbekendtgørelsen.

Oplysninger, som teleudbydere alene registrerer og opbevarer med det formål at opfylde logningsforpligtelsen, vil således ikke kunne opbevares i mere end 1 år, jf. den 1-årige opbevaringspligt i logningsbekendtgørelsen.

Jeg finder på den baggrund ikke grundlag for at tage initiativ til at fastsætte regler som foreslået i spørgsmålet."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job