Vi googler os selv som aldrig før

Vores digitale identitet på nettet er stykket sammen af så mange forskellige kilder, at vi bestandigt må Google os selv for at bevare overblikket.

Artikel top billede

Halvdelen af de amerikanske internetbrugere Googler sig selv. Nogle gør det hele tiden, andre kun en gang imellem.

47 procent af amerikanske netbrugere gør det ikke desto mindre, og det er en væsentlig stigning i forhold til 2002, hvor kun 22 procent interesserede sig for deres tilstedeværelse online.

Det viser en undersøgelse foretaget af Pew Internet & American Life Project blandt 2.400 amerikanere over 18 år.

De danske tal kendes ikke.

Men Christian Peytz, som er formand for FDIM, Foreningen af Danske Internet Medier, tjekker sine spor på nettet en gang måneden, siger han.

”Det er klogt at være bevidst om sin digitale profil. Jeg gør det vel selv en gang om måneden, og der er da altid lidt overraskelser imellem,” siger han uden at ville løfte sløret for hvilke.

Altid en der taler skidt

Det er ikke kun privatpersoner, som bør følge med i, hvilke sammenhænge, de optræder i online.

Virksomheder skal også være bevidste om, at firmanavnet optræder i ganske ukontrollerede sammenhænge på nettet, i sociale netværk og i blogs, mener Christian Peytz.

”Virksomhederne skal tænke sig om. Aviser pakker man fisk ind i dagen efter, men blog-indlæg på nettet står der også om tre og fem år,” siger han.

Fra at være i kontrol med ens digitale billede, må virksomhederne acceptere, at verden er blevet mere fragmenteret og stykket sammen af mange flere kilder.

”En virksomhed vil altid opleve, at der er en, der ikke kan lide den, og taler skidt om den. Den kritik bliver hørt i dag,” siger Christian Peytz.

Kontrol ikke en mulighed

En gammeldags reaktion er at ville kontrollere.

”Det kan man ikke. Det gælder for både virksomheder og personer. Derfor gælder det om at have en aktiv politik om, hvordan man forholder sig på nettet.

Der er ting, man skal kommentere på og ting, der bedst står uimodsagt.

Man kan ikke kontrollere og ændre. Virksomheder må følge med og prøve at påvirke,” mener han.

Den udvikling er interessant, mener han, fordi det tvinger virksomheder til at være mere transparente.

”Du kan ikke stille dig op og sige en ting, og så gøre noget andet. Det bliver opdaget og det kommer frem.”

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly