Adobe og Apple udspionerer dig

Når du starter et af Adobes programmer eller Apples iTunes Ministore, rapporterer applikationen data om dine brugervaner til et analysefirma, der arbejder for Adobe.

Artikel top billede

Et spionprogram går i gang med sit listige arbejde hver gang, brugere af applikationer fra Adobe og Apples iTunes Ministore bliver aktive.

Webanalysefirmaet Omniture er et såkaldt 'usage-tracking site', der kortlægger brugerdata, og hver gang applikationen Adobe Creative Suite 3 (CS3) startes, forsøger den at kontakte Omniture.

Helt konkret forsøger applikationen at kontakte, hvad der ser ud til at være en lokal IP-adresse på netværket: 192.168.112.2O7.net.

Et o og ikke et 0

Måske tjekker applikationen bare, at du ikke kører flere kopier af din lovligt erhvervede software på dine computere, som også Microsoft Office gør det.

Nej, ifølge Charles Arthur fra avisen The Guardian så er der ikke tale om en lokal IP-adresse. Det, der ser ud til at være et 0 i slutningen af adressen er faktisk et O (altså bogstavet O og ikke et nul). Og så har IP-adresser i øvrigt ikke endelser i stil med .com, .net eller .org.

Faktisk kontakter applikationen adressen 2O7.net, som er ejet af Omniture. Brugeranalyse-selskabet indsamler blandt andet data om, hvor ofte, hvor længe og i øvrigt hvilke hjemmesider du besøger, hver gang du har gang i din browser.

Vejen uden om Omniture

Det står ikke helt klart, hvad der egentlig er formålet med den dataindsamling, som Omniture foretager for blandt andre Adobe, men på selskabets hjemmeside er der en
brugsanvisning
, der giver mulighed for at slippe for denne overvågning.

Historien her er oprindelig set på PC World Norges hjemmeside, og den har genereret masser af debat i forskellige fora på internettet.

Udover
The Guardian's omtale af sagen er der også gang i den på det alternative nyhedssite
uneasysilence
.

Her er masser af indlæg heriblandt kommentarer fra både en Adobe-medarbejder og en Microsoft evangelist.

Hvis man som bruger er tilstrækkelig bekymret for en sådan uvarslet overvågning kan man enten gøre brug af Omnitures egen
brugsanvisning
, man kan sortliste IP-adressen i sin firewall, eller man kan holde helt op med at bruge de nævnte applikationer.

Spørgsmålet er selvfølgelig stadig, hvor mange spioner der findes derude for hver, der bliver opdaget.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job