Adobe og Apple udspionerer dig

Når du starter et af Adobes programmer eller Apples iTunes Ministore, rapporterer applikationen data om dine brugervaner til et analysefirma, der arbejder for Adobe.

Artikel top billede

Et spionprogram går i gang med sit listige arbejde hver gang, brugere af applikationer fra Adobe og Apples iTunes Ministore bliver aktive.

Webanalysefirmaet Omniture er et såkaldt 'usage-tracking site', der kortlægger brugerdata, og hver gang applikationen Adobe Creative Suite 3 (CS3) startes, forsøger den at kontakte Omniture.

Helt konkret forsøger applikationen at kontakte, hvad der ser ud til at være en lokal IP-adresse på netværket: 192.168.112.2O7.net.

Et o og ikke et 0

Måske tjekker applikationen bare, at du ikke kører flere kopier af din lovligt erhvervede software på dine computere, som også Microsoft Office gør det.

Nej, ifølge Charles Arthur fra avisen The Guardian så er der ikke tale om en lokal IP-adresse. Det, der ser ud til at være et 0 i slutningen af adressen er faktisk et O (altså bogstavet O og ikke et nul). Og så har IP-adresser i øvrigt ikke endelser i stil med .com, .net eller .org.

Faktisk kontakter applikationen adressen 2O7.net, som er ejet af Omniture. Brugeranalyse-selskabet indsamler blandt andet data om, hvor ofte, hvor længe og i øvrigt hvilke hjemmesider du besøger, hver gang du har gang i din browser.

Vejen uden om Omniture

Det står ikke helt klart, hvad der egentlig er formålet med den dataindsamling, som Omniture foretager for blandt andre Adobe, men på selskabets hjemmeside er der en
brugsanvisning
, der giver mulighed for at slippe for denne overvågning.

Historien her er oprindelig set på PC World Norges hjemmeside, og den har genereret masser af debat i forskellige fora på internettet.

Udover
The Guardian's omtale af sagen er der også gang i den på det alternative nyhedssite
uneasysilence
.

Her er masser af indlæg heriblandt kommentarer fra både en Adobe-medarbejder og en Microsoft evangelist.

Hvis man som bruger er tilstrækkelig bekymret for en sådan uvarslet overvågning kan man enten gøre brug af Omnitures egen
brugsanvisning
, man kan sortliste IP-adressen i sin firewall, eller man kan holde helt op med at bruge de nævnte applikationer.

Spørgsmålet er selvfølgelig stadig, hvor mange spioner der findes derude for hver, der bliver opdaget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos