Adobe og Apple udspionerer dig

Når du starter et af Adobes programmer eller Apples iTunes Ministore, rapporterer applikationen data om dine brugervaner til et analysefirma, der arbejder for Adobe.

Artikel top billede

Et spionprogram går i gang med sit listige arbejde hver gang, brugere af applikationer fra Adobe og Apples iTunes Ministore bliver aktive.

Webanalysefirmaet Omniture er et såkaldt 'usage-tracking site', der kortlægger brugerdata, og hver gang applikationen Adobe Creative Suite 3 (CS3) startes, forsøger den at kontakte Omniture.

Helt konkret forsøger applikationen at kontakte, hvad der ser ud til at være en lokal IP-adresse på netværket: 192.168.112.2O7.net.

Et o og ikke et 0

Måske tjekker applikationen bare, at du ikke kører flere kopier af din lovligt erhvervede software på dine computere, som også Microsoft Office gør det.

Nej, ifølge Charles Arthur fra avisen The Guardian så er der ikke tale om en lokal IP-adresse. Det, der ser ud til at være et 0 i slutningen af adressen er faktisk et O (altså bogstavet O og ikke et nul). Og så har IP-adresser i øvrigt ikke endelser i stil med .com, .net eller .org.

Faktisk kontakter applikationen adressen 2O7.net, som er ejet af Omniture. Brugeranalyse-selskabet indsamler blandt andet data om, hvor ofte, hvor længe og i øvrigt hvilke hjemmesider du besøger, hver gang du har gang i din browser.

Vejen uden om Omniture

Det står ikke helt klart, hvad der egentlig er formålet med den dataindsamling, som Omniture foretager for blandt andre Adobe, men på selskabets hjemmeside er der en
brugsanvisning
, der giver mulighed for at slippe for denne overvågning.

Historien her er oprindelig set på PC World Norges hjemmeside, og den har genereret masser af debat i forskellige fora på internettet.

Udover
The Guardian's omtale af sagen er der også gang i den på det alternative nyhedssite
uneasysilence
.

Her er masser af indlæg heriblandt kommentarer fra både en Adobe-medarbejder og en Microsoft evangelist.

Hvis man som bruger er tilstrækkelig bekymret for en sådan uvarslet overvågning kan man enten gøre brug af Omnitures egen
brugsanvisning
, man kan sortliste IP-adressen i sin firewall, eller man kan holde helt op med at bruge de nævnte applikationer.

Spørgsmålet er selvfølgelig stadig, hvor mange spioner der findes derude for hver, der bliver opdaget.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job