Net-butik får tvangsfjernet E-mærke efter tvist

Netbutikken GoBlue har ikke rettet sig efter en afgørelse fra Forbrugerklagenævnet. Derfor trækker E-handelsfonden for første gang et E-mærke tilbage. GoBlue trækker på skuldrene.

Artikel top billede

Forbrugerklagenævnets afgørelser skal følges, ellers mister man e-mærket. Det understreger E-handelsfonden i dag, hvor netbutikken GoBlue har som den første mistet sit e-mærke.

GoBlue.dk, som forhandler mobiltelefoner, PDAer og udstyr til mobiltelefoner har fået frataget sit e-mærke af E-handelsfonden, fordi firmaet ikke har fulgt en afgørelse i Forbrugerklagenævnet.

Efter klagesagen, hvor GoBlue blev pålagt at tilbagebetale pengene til en forbruger, har GoBlue ikke efterlevet kravet indenfor tidsfristen. På den baggrund har E-handelsfonden altså taget e-mærket fra netbutikken.

Det er E-handelsfonden, der administrerer e-mærket på vegne af blandt andet Forbrugerrådet, Dansk Industri og en række andre organisationer.

Tilliden er afgørende

Lars Schmidt Larsen, direktør i E-handelsfonden, forklarer, at det er afgørende for forbrugernes tillid til e-mærket, at de mækede butikker efterlever lovgivningen og de afgørelser, der træffes.

”Det er ikke acceptabelt, at en e-mærket netbutik ikke efterlever Forbrugerklagenævnets afgørelser inden for fristen, så forbrugeren kommer i klemme. Derfor skrider vi ind med en direkte fratagelse af GoBlues e-mærke,” siger Lars Schmidt Larsen.

Han tilføjer, at GoBlue først om seks måneder igen kan søge om at få tildelt e-mærket.

Direktøren for E-handelsfonden forklarer, at forbrugeren, der har klaget over GoBlue, henvendte sig til fonden.

Ejer: En fejl
Allan Makhoul, der ejer GoBlue, beklager sagen, som han mener bunder i en fejl.

Han forklarer, at han først ville anke afgørelsen og gå i retten med sagen, men at han ikke kan dokumentere det.

"Hvis vi kunne fremskaffe det bevis, så var det bedre. Det er ikke noget at gøre. Vi har ikke fremskaffet den dokumentation," siger Allan Makhoul.

Han fortæller, at pengene nu er betalt til den utilfredse forbruger.

"Vi overvejede at gå i retten, men det bliver for dyrt, så pengene er betalt," konstaterer Allan Makhoul.

Han vil søge om at få e-mærket igen om et halvt år.

"Det er gået efter reglerne. vi har dummet os, og skulle måske have haft det på skrift," siger Allan Makhoul og tilføjer, at firmaet også kørte fint, før det fik e-mærket.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision