Net-butik får tvangsfjernet E-mærke efter tvist

Netbutikken GoBlue har ikke rettet sig efter en afgørelse fra Forbrugerklagenævnet. Derfor trækker E-handelsfonden for første gang et E-mærke tilbage. GoBlue trækker på skuldrene.

Artikel top billede

Forbrugerklagenævnets afgørelser skal følges, ellers mister man e-mærket. Det understreger E-handelsfonden i dag, hvor netbutikken GoBlue har som den første mistet sit e-mærke.

GoBlue.dk, som forhandler mobiltelefoner, PDAer og udstyr til mobiltelefoner har fået frataget sit e-mærke af E-handelsfonden, fordi firmaet ikke har fulgt en afgørelse i Forbrugerklagenævnet.

Efter klagesagen, hvor GoBlue blev pålagt at tilbagebetale pengene til en forbruger, har GoBlue ikke efterlevet kravet indenfor tidsfristen. På den baggrund har E-handelsfonden altså taget e-mærket fra netbutikken.

Det er E-handelsfonden, der administrerer e-mærket på vegne af blandt andet Forbrugerrådet, Dansk Industri og en række andre organisationer.

Tilliden er afgørende

Lars Schmidt Larsen, direktør i E-handelsfonden, forklarer, at det er afgørende for forbrugernes tillid til e-mærket, at de mækede butikker efterlever lovgivningen og de afgørelser, der træffes.

”Det er ikke acceptabelt, at en e-mærket netbutik ikke efterlever Forbrugerklagenævnets afgørelser inden for fristen, så forbrugeren kommer i klemme. Derfor skrider vi ind med en direkte fratagelse af GoBlues e-mærke,” siger Lars Schmidt Larsen.

Han tilføjer, at GoBlue først om seks måneder igen kan søge om at få tildelt e-mærket.

Direktøren for E-handelsfonden forklarer, at forbrugeren, der har klaget over GoBlue, henvendte sig til fonden.

Ejer: En fejl
Allan Makhoul, der ejer GoBlue, beklager sagen, som han mener bunder i en fejl.

Han forklarer, at han først ville anke afgørelsen og gå i retten med sagen, men at han ikke kan dokumentere det.

"Hvis vi kunne fremskaffe det bevis, så var det bedre. Det er ikke noget at gøre. Vi har ikke fremskaffet den dokumentation," siger Allan Makhoul.

Han fortæller, at pengene nu er betalt til den utilfredse forbruger.

"Vi overvejede at gå i retten, men det bliver for dyrt, så pengene er betalt," konstaterer Allan Makhoul.

Han vil søge om at få e-mærket igen om et halvt år.

"Det er gået efter reglerne. vi har dummet os, og skulle måske have haft det på skrift," siger Allan Makhoul og tilføjer, at firmaet også kørte fint, før det fik e-mærket.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S