Net-butik får tvangsfjernet E-mærke efter tvist

Netbutikken GoBlue har ikke rettet sig efter en afgørelse fra Forbrugerklagenævnet. Derfor trækker E-handelsfonden for første gang et E-mærke tilbage. GoBlue trækker på skuldrene.

Artikel top billede

Forbrugerklagenævnets afgørelser skal følges, ellers mister man e-mærket. Det understreger E-handelsfonden i dag, hvor netbutikken GoBlue har som den første mistet sit e-mærke.

GoBlue.dk, som forhandler mobiltelefoner, PDAer og udstyr til mobiltelefoner har fået frataget sit e-mærke af E-handelsfonden, fordi firmaet ikke har fulgt en afgørelse i Forbrugerklagenævnet.

Efter klagesagen, hvor GoBlue blev pålagt at tilbagebetale pengene til en forbruger, har GoBlue ikke efterlevet kravet indenfor tidsfristen. På den baggrund har E-handelsfonden altså taget e-mærket fra netbutikken.

Det er E-handelsfonden, der administrerer e-mærket på vegne af blandt andet Forbrugerrådet, Dansk Industri og en række andre organisationer.

Tilliden er afgørende

Lars Schmidt Larsen, direktør i E-handelsfonden, forklarer, at det er afgørende for forbrugernes tillid til e-mærket, at de mækede butikker efterlever lovgivningen og de afgørelser, der træffes.

”Det er ikke acceptabelt, at en e-mærket netbutik ikke efterlever Forbrugerklagenævnets afgørelser inden for fristen, så forbrugeren kommer i klemme. Derfor skrider vi ind med en direkte fratagelse af GoBlues e-mærke,” siger Lars Schmidt Larsen.

Han tilføjer, at GoBlue først om seks måneder igen kan søge om at få tildelt e-mærket.

Direktøren for E-handelsfonden forklarer, at forbrugeren, der har klaget over GoBlue, henvendte sig til fonden.

Ejer: En fejl
Allan Makhoul, der ejer GoBlue, beklager sagen, som han mener bunder i en fejl.

Han forklarer, at han først ville anke afgørelsen og gå i retten med sagen, men at han ikke kan dokumentere det.

"Hvis vi kunne fremskaffe det bevis, så var det bedre. Det er ikke noget at gøre. Vi har ikke fremskaffet den dokumentation," siger Allan Makhoul.

Han fortæller, at pengene nu er betalt til den utilfredse forbruger.

"Vi overvejede at gå i retten, men det bliver for dyrt, så pengene er betalt," konstaterer Allan Makhoul.

Han vil søge om at få e-mærket igen om et halvt år.

"Det er gået efter reglerne. vi har dummet os, og skulle måske have haft det på skrift," siger Allan Makhoul og tilføjer, at firmaet også kørte fint, før det fik e-mærket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics