Danske webhotel-kunder sendt i sort i flere dage

Mange Gigahost-kunder har haft sorte hjemmesider siden i mandags, fordi webhotellet tilsyneladende har smidt kundernes index-filer væk.

Artikel top billede

Web-hotellet Gigahost har et problem.

Virksomheden har nemlig flere utilfredse kunder, der raser over selskabet på Macnyts forum, fordi de i mandags mistede deres index-filer på en af Gigahosts servere.

Manglen af index-filer har sendt Gigahost-kundernes hjemmesider i sort, fordi der ikke kan etableres kontakt til index-html-filerne, som er indgangen til en hvilken som helst hjemmeside.

Derudover er alle andre index-filer også blevet slettet – herunder index.php-filer.

Gigahost forklarer til Computerworld, at selskabets support-afdeling arbejder på at genskabe de manglende filer.

Håber på kunde-backup

En af Gigahost-kunderne, Morten Johansen fra enkeltmands-firmaet Lystorp Design, har skrevet til Gigahost tre gange og har efter lidt ventetid fået følgende skriftlige svar tilbage fra Gigahost i går:

"Fejlen skyldes, at der ikke en en index fil til stede, der desværre gik tabt under arbejdet med webserveren i går. Vi beklager situationen. Vi er i gang med at finde backup af filerne, dog kan vi ikke love noget, og håber at du har en backup på din egen computer," lyder forklaringen fra Gigahost ifølge Morten Johansen.

Gigahost har skriftligt meldt tilbage til en af Macnyts andre debatører, at det ikke umiddelbart kan genskabe index-filerne ved hjælp af backup.

Ironisk nok har selskabet umiddelbart mistet index-filerne, mens det er i gang med at lancere et kontrolcenter, som netop skal sørge for at fejlrette på blandt andet serverne.

Til Computerworld forklarer Gigahost, at det gennemgår alle backup-rutiner for at undgå lignende fejl og, at alle berørte kunder er blevet underrettet om fejlen.

"Men det er ikke rigtigt, fordi jeg hørte først fra Gigahost, da jeg selv havde kontaktet selskabet," raser Morten Johansen.

Kæmpe-pinligt

Selvom nedbruddet tilsyneladende kun drejer sig om en af selskabets servere, web2, er 51 kunder i følge Gigahost blevet ramt.

"Det er jo kæmpe-pinligt, at et selskab overhovedet kan udbyde en webhotel-service og så smide index-filerne væk. Det kunne være klaret med en backup-løsning," fnyser Morten Johansen.

Han regner med, at han selv skal bruge adskillige timer på at genskabe index-filerne i sit Joomla content management system (CMS).

"Der er jo index-filer hele vejen ned i strukturen i alle mapper i Joomla, og det vil tage omkring en time at genskabe index.php-filerne i hver enkelt undermappe," forklarer Morten Johansen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job