Danske webhotel-kunder sendt i sort i flere dage

Mange Gigahost-kunder har haft sorte hjemmesider siden i mandags, fordi webhotellet tilsyneladende har smidt kundernes index-filer væk.

Artikel top billede

Web-hotellet Gigahost har et problem.

Virksomheden har nemlig flere utilfredse kunder, der raser over selskabet på Macnyts forum, fordi de i mandags mistede deres index-filer på en af Gigahosts servere.

Manglen af index-filer har sendt Gigahost-kundernes hjemmesider i sort, fordi der ikke kan etableres kontakt til index-html-filerne, som er indgangen til en hvilken som helst hjemmeside.

Derudover er alle andre index-filer også blevet slettet – herunder index.php-filer.

Gigahost forklarer til Computerworld, at selskabets support-afdeling arbejder på at genskabe de manglende filer.

Håber på kunde-backup

En af Gigahost-kunderne, Morten Johansen fra enkeltmands-firmaet Lystorp Design, har skrevet til Gigahost tre gange og har efter lidt ventetid fået følgende skriftlige svar tilbage fra Gigahost i går:

"Fejlen skyldes, at der ikke en en index fil til stede, der desværre gik tabt under arbejdet med webserveren i går. Vi beklager situationen. Vi er i gang med at finde backup af filerne, dog kan vi ikke love noget, og håber at du har en backup på din egen computer," lyder forklaringen fra Gigahost ifølge Morten Johansen.

Gigahost har skriftligt meldt tilbage til en af Macnyts andre debatører, at det ikke umiddelbart kan genskabe index-filerne ved hjælp af backup.

Ironisk nok har selskabet umiddelbart mistet index-filerne, mens det er i gang med at lancere et kontrolcenter, som netop skal sørge for at fejlrette på blandt andet serverne.

Til Computerworld forklarer Gigahost, at det gennemgår alle backup-rutiner for at undgå lignende fejl og, at alle berørte kunder er blevet underrettet om fejlen.

"Men det er ikke rigtigt, fordi jeg hørte først fra Gigahost, da jeg selv havde kontaktet selskabet," raser Morten Johansen.

Kæmpe-pinligt

Selvom nedbruddet tilsyneladende kun drejer sig om en af selskabets servere, web2, er 51 kunder i følge Gigahost blevet ramt.

"Det er jo kæmpe-pinligt, at et selskab overhovedet kan udbyde en webhotel-service og så smide index-filerne væk. Det kunne være klaret med en backup-løsning," fnyser Morten Johansen.

Han regner med, at han selv skal bruge adskillige timer på at genskabe index-filerne i sit Joomla content management system (CMS).

"Der er jo index-filer hele vejen ned i strukturen i alle mapper i Joomla, og det vil tage omkring en time at genskabe index.php-filerne i hver enkelt undermappe," forklarer Morten Johansen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension