IT-Branchens direktør efter opgør: Ingen er dømt

Den omstridte it-distributør Peer Kølendorf er ikke dømt for momskarruseller, hvilket skal med i overvejelserne om eksklusion, mener direktør Jakob Lyngsø fra IT-Branchen.

Artikel top billede

"Spørgsmålet er, om Peer Kølendorf er involveret, eller ikke er, han er da i hvert fald ikke dømt." siger Jakob Lyngsøe fra IT-Branchen.

I morgen klokken 14 får den omstridte it-distributør Peer Kølendorf det første fingerpeg om, hvorvidt han bliver sparket ud af IT-Branchen.

Den omstridte direktørs tidligere ejerskab af selskabet Comitel International, der er belastet af en berygtet momskarrusel-sag, sammenholdt med sit medlemskab af IT-Branchens hovedbestyrelse, har fået et andet medlem af IT-Branchen op i det røde felt.

Han har udmeldt sig af IT-Branchen i ren protest.

Hvordan kan IT-Branchen seriøst hjælpe skatteministeren Kristian Jensen med at stoppe momskarruseller, når et medlem har den baggrund, som han har, spørger det utilfredse medlem.

Ikke dømt

På udvalgetsmødet i morgen er alle medlemmer af distributørudvalget inviteret sammen med de to parter.

Efter møde vil formanden for udvalget, Ole Eklund, indstille til forretningsudvalget, hvad han mener bør ske i sagen.

Forretningsudvalget har møde 28. januar og vil her vil det indstille til hovedbestyrelsen, hvad det mener i sagen.

Først ved hovedbestyrelsens næste møde 28. februar afgøres sagen endelig, forklarer direktør Jakob Lyngsø fra IT-Branchen til Computerworld.

Han vurderer, at der kan blive tale om en afstemning, hvis der ikke er enighed i bestyrelsen.

Han tør dog ikke spå om resultatet.

"Det er så spørgsmålet, om vi kan dømme, når ingen andre har kunnet," siger han.

Samtidig understreger han, at hovedbestyrelsen til enhver tid kan vælge at ekskludere medlemmer efter visse retningsliner - også uden de har overtrådt loven.

Imod momskarruseller

Direktør Jakob Lyngsø understreger i samme omgang, at IT-Branchen tager stærkt afstand fra momskarruseller.

"Absolut. Der er ingen tvivl om, at vi er modstandere af momskarruseller. Der er ingen tvivl om vores holdning. Spørgsmålet er, om Peer Kølendorf er involveret, eller om ikke er. Han er da i hvert fald ikke dømt," siger Jakob Lyngsøe.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS