IT-Branchens direktør efter opgør: Ingen er dømt

Den omstridte it-distributør Peer Kølendorf er ikke dømt for momskarruseller, hvilket skal med i overvejelserne om eksklusion, mener direktør Jakob Lyngsø fra IT-Branchen.

Artikel top billede

"Spørgsmålet er, om Peer Kølendorf er involveret, eller ikke er, han er da i hvert fald ikke dømt." siger Jakob Lyngsøe fra IT-Branchen.

I morgen klokken 14 får den omstridte it-distributør Peer Kølendorf det første fingerpeg om, hvorvidt han bliver sparket ud af IT-Branchen.

Den omstridte direktørs tidligere ejerskab af selskabet Comitel International, der er belastet af en berygtet momskarrusel-sag, sammenholdt med sit medlemskab af IT-Branchens hovedbestyrelse, har fået et andet medlem af IT-Branchen op i det røde felt.

Han har udmeldt sig af IT-Branchen i ren protest.

Hvordan kan IT-Branchen seriøst hjælpe skatteministeren Kristian Jensen med at stoppe momskarruseller, når et medlem har den baggrund, som han har, spørger det utilfredse medlem.

Ikke dømt

På udvalgetsmødet i morgen er alle medlemmer af distributørudvalget inviteret sammen med de to parter.

Efter møde vil formanden for udvalget, Ole Eklund, indstille til forretningsudvalget, hvad han mener bør ske i sagen.

Forretningsudvalget har møde 28. januar og vil her vil det indstille til hovedbestyrelsen, hvad det mener i sagen.

Først ved hovedbestyrelsens næste møde 28. februar afgøres sagen endelig, forklarer direktør Jakob Lyngsø fra IT-Branchen til Computerworld.

Han vurderer, at der kan blive tale om en afstemning, hvis der ikke er enighed i bestyrelsen.

Han tør dog ikke spå om resultatet.

"Det er så spørgsmålet, om vi kan dømme, når ingen andre har kunnet," siger han.

Samtidig understreger han, at hovedbestyrelsen til enhver tid kan vælge at ekskludere medlemmer efter visse retningsliner - også uden de har overtrådt loven.

Imod momskarruseller

Direktør Jakob Lyngsø understreger i samme omgang, at IT-Branchen tager stærkt afstand fra momskarruseller.

"Absolut. Der er ingen tvivl om, at vi er modstandere af momskarruseller. Der er ingen tvivl om vores holdning. Spørgsmålet er, om Peer Kølendorf er involveret, eller om ikke er. Han er da i hvert fald ikke dømt," siger Jakob Lyngsøe.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S