Sun køber MySQL - brager ind på databasemarkedet

Sun Microsystems stryger med købet af open source databasen MySQL for godt fem milliarder kroner direkte ind krigen på databasemarkedet.

Artikel top billede

Sun Microsystems ruster sig med nyt stor-opkøb yderligere i kampen mod storspillere som Oracle, IBM og Microsoft.

Det sker med købet af open source-databasen MySQL.

Handlen er netop blevet offentliggjort. Sun Microsystems betaler ifølge den officielle pressemeddelelse omkring fem milliarder kroner for MySQL.

Adgang til kæmpe marked

Investeringen skal ses i lyset af, at den til gengæld giver Sun Microsystems adgang til det gigantiske database-marked, der anslås at være i størrelsesordenen 15 milliarder dollars.

MySQL er i de senere år blevet en kæmpe succes og er fundamentet for mange succesfulde webvirksomheder. Blandt kunderne findes Facebook, Google og Nokia.

MySQL skal udbredes

Sun vil med købet forsøge at indarbejde MySQL i mere traditionelle applikationer og virksomheder - blandt andet ved at sælge MySQL gennem Suns salgskanaler, og således får MySQL også et brohoved i Danmark.

"Dagens opkøb manifesterer Sun's position som centrum i den globale web-økonomi," udtaler CEO for Sun Microsystems Jonathan Schwartz i store vendinger.

Ifølge Sun er styrken i MySQL udbredelsen i særlig grad udbredelsen i web 2.0-virksomheder. MySQL-databasen er distribueret i 100 millioner kopier og downloades næsten 50.000 gange om dagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse