Disney-chef bliver ny CIO i Microsoft

Den tidligere Disney-chef Tony Scott bliver ny CIO i Microsoft, efter den hidtidige CIO blev verfet ud under mystiske omstændigheder. Microsoft har udskiftet rigtigt mange chefer i den seneste tid.

Artikel top billede

Tony Scott har erfaringer med at køre store it-systemer fra henholdsvis Disney og General Motors. Foto: Computerworld.com

Microsoft får ny mand på posten som øverste teknologi-chef. Det sker, når den tidligere CIO i Walt Disney, Tony Scott, overtager stillingen, der blev ledig, da den tidligere CIO, Stuart Scott, blev fyret på gråt papir i november under ret mystiske omstændigheder.

Tony Scott bliver placeret højt i Microsoft-hierakiet. Han kommer nemlig til at referere direkte til Kevin Turner, der er driftsdirektør, COO, i Microsoft.

Mange nye folk i ledelsen

Samtidig får han titel af corporate vice president og dermed plads i Microsofts globale ledelsesgruppe – i øvrigt sammen med danskerne Klaus Holse Andersen og Jens Moberg.

Han træder ind i et direktionslokale med mange nye ansigter.

Flere af Microsofts topchefer har nemlig forladt selskabet i den seneste tid.

Den mest prominente har måske nok været øverste chef for selskabets vigtige forretnings-division, Jeff Raikes.

Selskabet har også fået ny researchchef, ny salgsdirektør for det nordamerikanske marked, ny annoncedirektør og ny underholdningschef – alt sammen i løbet af det seneste halve år.

Samtidig er der en hel række nye chefer på vej ind.

De tæller blandt andet chef for forretningsudvikling, for platformstrategi og for Windows Core-teknologigruppen. Disse stillinger er blevet ledige, men er endnu ikke besat.

Det følger meget godt den udvikling, der har været i Microsofts ledelseslag i de seneste tre år, hvor mange nye top-folk er kommet til.

De tæller blandt andre Bill Gates' afløser, Ray Ozzie, øverste driftsdirektør Kevin Turner samt Steve Berkowitz, chef for selskabets onlinetjenester.

Ansvar for alle it-systemer

Den nye CIO får ansvaret for Microsoft interne it-organisation, der tæller i omegnen af 4.000 medarbejdere.

Dermed får han det endelige ansvar for alle de it-systemer, der understøtter selskabets forretnings-systemer.

Det gælder eksempelvis dets meget omfangsrige it-salg verden over samt alle de systemer, der understøtter marketing- og support-aktiviteterne og alle andre applikationer.

Tony Scott har erfaringer med at køre store it-systemer. Han er således den første CIO i Disney-koncernen, der har fået lagt ansvaret for samtlige it-systemer under sig.

Han har tidligere været teknologidirektør i bilfirmaet General Motors.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos