Danskerne net-handler for 22 milliarder kr. om året

PBS’ tal for antallet af betalinger med kort i netbutikker overrasker positivt, og det er især de internationale kort som Mastercard, der rykker. På den baggrund spås en større fremgang i e-handlen.

Artikel top billede

Tidligere var buddet, at den samlede danske nethandel løb op i 20 milliarder kroner i 2007.
Men med nye tal fra PBS, der viser en fremgang på 28 procent i antallet af kortbetalinger på internettet i 2007 skruer foreningen af internethandlende i Danmark, FDIH, op for prognoserne.

”Sammenholdt med FDIH’s beregninger viser det det en samlet omsætning på ikke mindre end 22 milliarder kroner hos de danske internetbutikker,” siger direktør Morten Kamper fra FDIH.

Dermed blev der lagt seks milliarder kroner til nethandlen i 2007 sammenlignet med året år og det er nu fjerde år i træk, hvor den danske nethandel vokser med 35-40 procent årligt.

E-handlen er tæt på at udgøre 10 procent af den samlede detailhandel, og med nye netsatsninger fra store spillere som for eksempel Bilka er der lagt op til fortsat fremgang.

E-handel runder 30 milliarder i år

Direktør Morten Kamper fra FDIH peger også på, at adfærden hos de danske forbrugere har ændret sig i løbet af de sidste tre år.

Det er nu bekvemmeligheden, der er den vigtigste årsag til at fol vælger at handle på nettet.

”Det et en adfærd der er med til at styrke væksten i nethandlen, og vores vurdering er, at væksten fortsætter i 2008, således at vi når tæt på en omsætning på 30 milliarder på nettet i 2008,” siger Morten Kamper.

Tallene fra PBS viser overordnet, at der blev fortaget knap 33 millioner korttransaktioner på nettet sidste år, hvilket var en stigning på 28 procent.

Især brugen af internationale kort som Mastercard er i stærk fremgang – de steg med 44 procent – og står nu for omkring 14 procent de samlede kortbetalinger på nettet.

Flere og flere netbutikker

Hos PBS kæder pressechef Søren Winge udviklingen sammen med fremkomsten af flere netbutikker og bankernes intensiverede udstedelse af især Mastercard til danskerne.

”For det første er antallet af indløsningsaftaler med netbutikkerne er steget en del, og for det andet er bankernes udstedelse af Mastercard steget fra 657.000 sidste år til formentlig mere end en million ved udgangen af sidste år,” siger Søren Winge.

Sidste år kom der cirka 3.500 nye netbutikker til så antallet af e-butikker der har en indløsningsaftale med PBS nu er oppe på cirka 11.000.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lemonet

    one.com anmeldelse 2026: Det bedste webhotel med domæne til danskere

    Mange danske iværksættere og mindre virksomheder stiller sig det samme spørgsmål, inden de køber webhotel: Kan jeg stole på, at prisen, driften og supporten holder, når introduktionsperioden er slut?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos