Danskerne net-handler for 22 milliarder kr. om året

PBS’ tal for antallet af betalinger med kort i netbutikker overrasker positivt, og det er især de internationale kort som Mastercard, der rykker. På den baggrund spås en større fremgang i e-handlen.

Artikel top billede

Tidligere var buddet, at den samlede danske nethandel løb op i 20 milliarder kroner i 2007.
Men med nye tal fra PBS, der viser en fremgang på 28 procent i antallet af kortbetalinger på internettet i 2007 skruer foreningen af internethandlende i Danmark, FDIH, op for prognoserne.

”Sammenholdt med FDIH’s beregninger viser det det en samlet omsætning på ikke mindre end 22 milliarder kroner hos de danske internetbutikker,” siger direktør Morten Kamper fra FDIH.

Dermed blev der lagt seks milliarder kroner til nethandlen i 2007 sammenlignet med året år og det er nu fjerde år i træk, hvor den danske nethandel vokser med 35-40 procent årligt.

E-handlen er tæt på at udgøre 10 procent af den samlede detailhandel, og med nye netsatsninger fra store spillere som for eksempel Bilka er der lagt op til fortsat fremgang.

E-handel runder 30 milliarder i år

Direktør Morten Kamper fra FDIH peger også på, at adfærden hos de danske forbrugere har ændret sig i løbet af de sidste tre år.

Det er nu bekvemmeligheden, der er den vigtigste årsag til at fol vælger at handle på nettet.

”Det et en adfærd der er med til at styrke væksten i nethandlen, og vores vurdering er, at væksten fortsætter i 2008, således at vi når tæt på en omsætning på 30 milliarder på nettet i 2008,” siger Morten Kamper.

Tallene fra PBS viser overordnet, at der blev fortaget knap 33 millioner korttransaktioner på nettet sidste år, hvilket var en stigning på 28 procent.

Især brugen af internationale kort som Mastercard er i stærk fremgang – de steg med 44 procent – og står nu for omkring 14 procent de samlede kortbetalinger på nettet.

Flere og flere netbutikker

Hos PBS kæder pressechef Søren Winge udviklingen sammen med fremkomsten af flere netbutikker og bankernes intensiverede udstedelse af især Mastercard til danskerne.

”For det første er antallet af indløsningsaftaler med netbutikkerne er steget en del, og for det andet er bankernes udstedelse af Mastercard steget fra 657.000 sidste år til formentlig mere end en million ved udgangen af sidste år,” siger Søren Winge.

Sidste år kom der cirka 3.500 nye netbutikker til så antallet af e-butikker der har en indløsningsaftale med PBS nu er oppe på cirka 11.000.

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Schilling ApS

Technical Support Specialist

Københavnsområdet

Lessor Group

Business Analyst for our Danløn Scrum team

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil