Artikel top billede

Lotus-chef Mike Rhodin med IBM's nye Lotus Foundations server, der skal gøre det nemmere for mindre virksomheder at installere software.

IBM-chef advarer: Fremtiden usikker for SaaS

Software as a service hedder målet, men metoderne er ikke helt på plads endnu. Det erkender IBM's Lotus-chef, der forventer mange SaaS-eksperimenter i de kommende år.

Selv om IBM for nylig proklamerede, at selskabet går efter at levere services til virksomheder med mindre end 500 medarbejdere, så kan vejen frem til målet vise sig at have mange forhindringer.

Det forklarer Lotus-chefen, Mike Rhodin, til Computerworld.

IBM vil levere services og applikationer som Lotus Notes igennem sine mindre samarbejdspartnere til små firmaer overalt i verden igennem konceptet software som en service – eller software as a service (SaaS).

Umoden model

SaaS går i al sin enkelthed ud på, at specielt mindre virksomheder med fordel kan leje software på en månedlig basis over nettet frem for at købe dyre software-licenser.

"SaaS er endnu ikke en moden forretningsmodel, og det er ikke helt klart, hvor stort potentialet egentlig er. Lige nu kan der ske mange ting, og det er umuligt at spå om, hvad der sker om bare et år," fortæller chef for IBM's Lotus-afdeling, Mike Rhodin, til Computerworld.

Han forudsiger dog, at mange firmaer vil og bør eksperimentere med SaaS for at finde frem til en passende løsning.

"Der er både reklamefinansierede og mere traditionelle betalingslåsninger i SaaS-spillet. Lige nu er det svært at forudsige, hvilken model der vinder i sidste ende," forklarer Mike Rhodin.

Muligheder i stedet for begrænsninger

IBM har arbejdet på SaaS-strategien i omtrent to år, og Mike Rhodin har personligt været involveret med at tilbyde software-services til mindre virksomheder i halvandet år.

"Jeg føler, at vi står overfor en kæmpe udvidelsesmulighed med en ny målgruppe i form af de mange mindre virksomheder.

Mange ser alle forhindringerne, men vi ser altså mulighederne i at mindre software-selskaber kan arbejde sammen om at tilbyde små virksomheder services istedet for indviklede it-løsninger," forklarer Mike Rhodin.

Han fortæller, at IBM blandt andet har udviklet højt skalérbare fil-delingssystemer for at samarbejdspartnerne kan tilbyde de samme programmer til flere kunder ad gangen.

"Det er dog ikke så meget teknologien, der gør SaaS muligt og profitabelt. Det er derimod forretningsstrategien, som er afgørende, og den er så småt ved at være på plads," siger Mike Rhodin.

Læs mere om SaaS i fredagens trykte udgave af Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere