Dating.dk-folk køber stor luns af Newz.dk

Selskabet bag Dating.dk - Freeway - opkøber halvdelen af newz.dk og satser på at være en blive en større spiller.

Artikel top billede

Freeway-koncernen må have fået øje på vækst-muligheder i it-nyhedssitet Newz.dk.

I hvert fald køber koncernen halvdelen af sitet. Det sker kort tid efter, at Freeway overtog Nyhedsavisen.

Ifølge en pressemeddelelse er newz.dk Danmarks fjerde-største it-nyhedssite. Freeway satser på en endnu bedre plads.

Her fremgår det desuden, at Freeway og newz.dk sammen har store planer med sitet og partnerskabet.

Hvad det specifikt indebærer, forbliver endnu en forretningshemmelighed.

”Investeringen af newz.dk er meget interessant for os, da det er et site med stor udvikling. Vi ser mange muligheder i den tekniske platform, som newz.dk er opbygget på. Vi har allerede to – tre potentielle udvidelser på tegnebrættet, som vi forventer os meget af”, udtaler medejer af Freeway, Peter Sønderby, i pressemeddelelsen.

Newz.dk blev grundlagt i 1999. Det særlige ved nyhedssitet er, at brugerne kan bidrage med
nyheder.

Førsteplads

”Inden årets udgang forventer vi at ligge på en førsteplads inden for it-nyheder i Danmark. Freeway er en koncern, der har stor erfaring med at skabe succeser og derfor har vi valgt at sælge halvdelen af newz.dk til dem, da vi i samarbejde kan skabe en endnu større succes”, siger Johnny Rechnagel, medejer af newz.dk.

Trafikmæssigt bliver newz.dk tilføjet Freeways eksisterende portefølje, der på nuværende dækker over cirka en million månedlige unikke brugere. Ifølge FDIM har newz.dk cirka 130.000 månedlige unikke brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job