Artikel top billede

Bølge af kabelbrud rammer Mellemøsten

Sidste uges to brud på undersøiske netkabler har fået følgeskab af to nye kabelbrud. Samtidig afvises det, at skibe skulle være skyld i de første to brud.

Blot to dage efter, at to undersøiske netkabler blev revet over, var uheldet igen ude.

Fredag fandt et nyt uheld sted ud for Dubai på netkablet Falcon og forårsagede sammen med de to tidligere kabelbrud massive telefon- og internetafbrydelser i Egypten, Golfstaterne og Sydasien.

Ifølge Flag Telecom, der ejer Falcon-kablet, vil det tage nogle dage at få repareret kablet.

I går blev så endnu et kabel, der forbinder Qatar og De Forenede Arabiske Emirater, revet over, hvilket skabte flere afbrydelser, oplyste telekommunikationsoperatøren Qtel.

Årsagerne til bruddene er endnu ukendte, men der arbejdes på højtryk dels for at reparere kablerne og for at finde årsagen til kabelbruddene.

Skibe uden skyld

Efter de to første brud i sidste uge antoges det, at årsagen var, at skibe havde revet kablerne over.

Men det egyptiske transportministerium oplyste i går, at det ikke er tilfældet.

Ifølge ministeriet er der ingen tegn på, at der har været skibe til stede på tidspunktet for kabelbruddene.

Ministeriet har således gennemset onshore videokameraer 12 timer før og 12 timer efter bruddet, og det viste sig, at der ikke sejlede skibe i den tidsperiode.

De mange brud betyder, at der går lidt over en uge endnu inden internettet i Egypten er tilbage til normalt niveau, og også i Indien er der store forsinkelser på internetforbindelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere